O Krajowej Polityce Miejskiej - relacja i zapis wideo seminarium FRL
Po raz drugi przedstawiciele miast i eksperci rozmawiali o Krajowej Polityce Miejskiej podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Podsumowano dotychczasowe prace nad rekomendacjami dla KPM 2030.
FRL-sem20-www.jpg

Było to dwudzieste już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Tym razem Związek Miast Polskich zaprosił do rozmowy o aktualnie toczących się pracach nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej.

Seminarium pt. „Krajowa Polityka Miejska 2030 – samorząd lokalny w jej tworzeniu i wdrażaniu II” odbyło się 24 czerwca br.

Podczas spotkania Wiktoria Saganowska, naczelnik w Departamencie Strategii Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przypomniała główny cel prowadzonych obecnie prac. A ma nim być zrównoważona transformacja polskich miast w kierunku silnych i odpornych, zapewniających wysoką jakość życia mieszkańców. Zapowiedziała, że jesienią ministerstwo chce uruchomić proces konsultacji wypracowanych rozwiązań w ramach Krajowego Forum Miejskiego. Plan zakłada, że w pierwszym kwartale 2022 roku nowa Krajowa Polityka Miejska zostanie przyjęta.

Przez ostatnie miesiące ponad 180 ekspertów, reprezentujących różne środowiska, przygotowywało w kontekście kluczowych wyzwań propozycje rozwiązań do nowej Krajowej Polityki Miejskiej. Tą międzyśrodowiskową dyskusję zorganizowało Obserwatorium Polityki Miejskiej w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Przeprowadzono ok. stu spotkań. Ich celem było zidentyfikowaniem wyzwań i problemów odpowiedzialnej urbanizacji i zrównoważonego rozwoju polskich miast, a także zaproponowanie konkretnych rozwiązań. Ta gigantyczna praca zakończyła się wypracowaniem 42 wyzwań i 121 rekomendacji.

Wyzwania i rozwiązania zostały opracowane i zgrupowane wokół 6 tematów:

  1. Kształtowanie przestrzeni
  2. Rozwój gospodarczy i rynek pracy
  3. Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu
  4. Transport i mobilność miejska
  5. Mieszkalnictwo i polityki społeczne
  6. Zarządzanie i finanse publiczne

Można się z nimi zapoznać także według celów KPM 2030:

  1. Miasto dostępne
  2. Miasto kompaktowe
  3. Miasto zielone
  4. Miasto inteligentne
  5. Miasto produktywne

Jeszcze do końca czerwca Instytut Rozwoju Miast i Regionów zaprasza do komentowania tych zagadnień oraz wysłania uwag na opm@irmir.pl.

Związek Miast Polskich uczestniczy - poprzez swych przedstawicieli oraz organizowanie spotkań takich jak seminaria FRL – w pracach nad aktualizacją KPM. Również Związek zbiera opinie, refleksje i postulaty z miast. W trakcie seminarium poświęconego nowej polityce miejskiej przedstawione zostały postulaty i komentarze Związku Miast Polskich do pięciu celów, jakie zostały wyodrębnione w „Założeniach aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej”: Miasto sprawiedliwe, Miasto produktywne, Miasto zielone, Miasto inteligentne oraz Miasto kompaktowe.
Przedstawione zostały także szersze, horyzontalne uwarunkowania prawne i finansowe, jakie warunkują efektywne wdrażanie KPM.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo całego seminarium (poniżej) oraz do zapoznania się z prezentacjami prelegentów (w załącznikach).


Przypomnijmy, że cykl seminariów jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.
Zapraszamy do zapoznania się z ogólną koncepcją FRL, nagraniami oraz innymi materiałami z poprzednich spotkań na nowym serwisie internetowym FRL - http://www.forum-rozwoju-lokalnego.pl/.

(epe)

Załączniki:
Wiktoria Saganowska - W kierunku zrównoważonej transformacji polskich miast - nowa Krajowa Polityka Miejska
Karol Janas - Podsumowanie prac grup eksperckich
KPM 2030 - Cel 1: Miasto dostępne/sprawiedliwe
KPM 2030 - Cel 2: Miasto produktywne
KPM 2030 - Cel 3: Miasto zielone
KPM 2030 - Cel 4: Miasto inteligentne
KPM 2030 - Cel 5: Miasto kompaktowe
Andrzej Porawski - Uwarunkowania prawne polityki miejskiej
Jan Maciej Czajkowski - Uwarunkowania finansowe rozwoju miast
Katarzyna Śpiewok - Rozwój potencjału instytucjonalnego miast


POZOSTAŁE ARTYKUŁY