Narodowy System Informacji Satelitarnej pomoże samorządom
27 czerwca Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchomiła pilotażową wersję Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej. To bezpłatne narzędzie może się przydać m.in. do planowania inwestycji.
Satelitarna_mapa.jpg

Jest to pierwsza w kraju platforma, która integruje bazy danych z serwisów monitoringowych, produkty satelitarne, narzędzia analityczne oraz udostępnia usługi i serwisy oparte na danych satelitarnych. Dostęp do NSIS jest bezpłatny i dostępny na: https://nsisplatforma.polsa.go... NSIS pomoże monitorować zmiany klimatu i wdrażać działania zaradcze, kontrolować stan środowiska, prowadzić gospodarkę leśną i wodną, jak również planować uprawy rolne oraz rozwój infrastruktury turystycznej. Pomoże podejmować długoterminowe decyzje dotyczące zagospodarowania przestrzennego, rozwoju komunikacji miejskiej i transportu oraz monitorowania jakości powietrza.

Narodowy System Informacji Satelitarnej to bezpłatne wsparcie dla administracji pod kątem planowania strategicznych inwestycji czy zarządzania kryzysowego. Poprzez integrację różnego rodzaju zobrazowań i wyników ich analiz, będzie kompleksowym źródłem informacji o stanie środowiska, szczególnie w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, podczas których szybka reakcja jest kluczowa.

W wyniku diagnozy możliwości wsparcia zadań administracji publicznej danymi satelitarnymi zostały wytypowane obszary tematyczne, dla których wykorzystanie zobrazowań satelitarnych znacznie przyczyni się wzrostu efektywności działań użytkowników. Wybrane obszary tematyczne to: zagospodarowanie przestrzeni, rolnictwo, leśnictwo, zarządzanie kryzysowe, gospodarka wodna i środowisko. W powyższych obszarach wytypowano produkty satelitarne platformy NSIS. Dzielą się one na mapy opracowane przez Polską Agencję Kosmiczną, mapy dostępne na serwisach programu Copernicus oraz portalach krajowych.

Produkty mogą znaleźć zastosowanie w jednostkach administracji na szczeblu centralnym i samorządowym, a informacje uzyskane przy pomocy tych produktów mogą wesprzeć codzienną pracę instytucji publicznych. Produkty mogą być także dodane samodzielnie przez użytkownika do kompozycji przy użyciu funkcji.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY