Najlepsze miasta dla seniorów 2019
Portal ikalkulator.pl opracował ranking i raport „Najlepsze Miasta dla Seniorów 2019”. Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań. Jednak tuż za nim są Kraków i Bydgoszcz.
senior-3336451_640.jpg
fot. pixabay.com

Nasze społeczeństwo starzeje się. Według danych GUS w 2018 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,41 mln. W tej grupie było ponad 9 mln osób w wieku 60+, które stanowiły prawie ¼ ogółu społeczeństwa. To znacząca grupa Polaków, która z roku na rok rośnie w siłę. Szacuje się, że jeśli nic się nie zmieni, w 2050 r. liczba osób w wieku 60+ będzie wynosić 13,7 mln, czyli ponad 40% społeczeństwa. Jak zatem powinny wyglądać miasta przyjazne osobom w wieku 60+? Co jest istotne dla seniorów? Gdzie seniorom żyje się najlepiej?

Raport „Najlepsze miasta dla seniorów” pokazuje możliwości, jakie konkretne miasta – ujęte w raporcie – oferują osobom starszym.

Opracowując zestawienie pod uwagę wzięto wszystkie miasta, będące stolicą województw, a także w przypadku woj. lubuskiego i kujawsko-pomorskiego – ośrodki pełniące podobne role. Łącznie przeanalizowano 18 miast i stworzono ranking, oceniając ich ofertę dla osób w wieku 60+.

Raport pokazuje, że miasta coraz więcej uwagi poświęcają tej grupie społecznej. Organizowanych jest wiele akcji skierowanych do seniorów, przystosowywana jest przestrzeń publiczna i transport miejski na potrzeby tej grupy społecznej. Chcąc pokazać, jak miasta dbają o swoich seniorów, każdemu z nich poświęcono w raporcie osobne opracowanie.

Na komfortowe miejsce do życia składa się wiele aspektów, które dla każdego mogą mieć inną ważność, priorytetowość. Dlatego tworząc „Najlepsze miasta dla seniorów 2019”, nie różnicowano, który czynnik jest najważniejszy. Raport pokazuje, jak analizowane 18 miast dba o seniorów.  Można powiedzieć, że tak naprawdę poziom ten jest wyrównany – pierwsze i ostatnie miejsce zestawienia dzieli jedynie 21 pkt.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY