Nagroda Pawła Adamowicza dla walczących z nietolerancją, uciskiem i ksenofobią
Europejski Komitet Regionów wraz z Międzynarodową Siecią Miast Uchodźców (ICORN) i miastem Gdańsk ogłosił 19 marca br. utworzenie Nagrody Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza.
Nagroda_Paw_a_Adamowicza.jpg
fot. Fred Guerdin/European Union

Europejski Komitet Regionów wraz z Międzynarodową Siecią Miast Uchodźców (ICORN) i miastem Gdańsk ogłosił 19 marca, w obecności komisarz ds. Wewnętrznych Ylvy Johansson , utworzenie Nagrody Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza. Nagroda - im. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska i członka KR-u, zamordowanego w 2019 r. - uhonoruje walczących o wolność i solidarność, a także przeciwko nietolerancji, uciskowi i ksenofobii.

Celem Nagrody Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza jest rozwijanie jego spuścizny w duchu podstawowej misji ICORN: propagowanie wolności słowa, obrona wartości demokratycznych i promowanie solidarności międzynarodowej. Ustanowienie tej Nagrody jest wyrazem hołdu i uznania dla wszystkich, którzy odważnie i uczciwie działają przeciwko nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii i którzy działają na rzecz równości szans, integracji społecznej i praw podstawowych.

Apostolos Tzitzikostas, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i Gubernator Regionu Macedonii Środkowej, powiedział: „Nigdy nie zapomnimy pasji i oddania Pawła Adamowicza swojej wspólnocie i ochronie potrzebującym. w ramach tej nagrody pragniemy zachęcić podmioty lokalne i regionalne do dalszej walki z radykalizacją, mową nienawiści i dyskryminacją w swoich społecznościach”.

Ylva Johansson , europejska komisarz do spraw wewnętrznych, określiła Pawła Adamowicza jako „lokalnego przywódcę i europejskiego przywódcę, który stał w obronie wolności i swoich wartości, najpierw jako młody człowiek przeciwko komunizmowi, później wspierając często prawa uchodźców i osób z LBTQ. przeciwko silnej opozycji, a nawet nienawiści”. Pochwaliła inicjatywę stworzenia pomnika ku jego pamięci, mówiąc, że jest to konieczne „uznanie pracy lokalnych liderów, którzy przyjmują uchodźców w swoich społecznościach, którzy pracują na rzecz tolerancji, wolności, praw podstawowych i integracji społecznej, którzy zasługują na to, by być w centrum uwagi, i którzy muszą być w centrum uwagi”. Uwzględniła silne wsparcie dla lokalnych liderów, mówiąc o tym lokalnym i regionalnym liderom „Znajdujesz się w najlepszej pozycji, aby coś zmienić, we wsiach, miasteczkach i regionach, na ulicach, w szkołach i w dzielnicach Europy. Ponieważ właśnie tam znajdziesz serce naszych społeczności, serce naszego kontynentu i serce naszej Europy Związek. Działanie na poziomie lokalnym nie oznacza działania w pojedynkę”.

Nagroda Prezydenta Pawła Adamowicza zostanie przyznana liderowi miasta, obywatelskiemu liderowi, organizacjom współpracującym z władzami lokalnymi i regionalnymi, które na wzór prezydenta Adamowicza budują mosty i burzą mury, z wyraźnym poczuciem innowacyjności i odpowiedzialności dla przyszłych pokoleń; torując drogę zmianom społecznym na korzyść najsłabszych, nie stroniąc od żadnej pilnej walki o prawa człowieka i wolności obywatelskie na szczeblu lokalnym, krajowym lub międzynarodowym.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY