Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza po raz trzeci
Do końca października można zgłaszać kandydatów do tegorocznej, trzeciej już nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Nagroda jest upamiętnieniem osoby zamordowanego w 2019 r. prezydenta Gdańska, a także wartości, które wyznawał.
Nagroda_Pawła_Adamowicza.jpg
fot. European Union

W 2021 roku Europejski Komitet Regionów wspólnie z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk ustanowiły Nagrodę im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zginął 13 stycznia 2019 r. z rąk zamachowca.

Czym jest nagroda im. Pawła Adamowicza?

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Ma ona w założeniu być uhonorowaniem osób bądź organizacji, które cechuje poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i które budują mosty oraz burzą mury między ludźmi. Nagroda została ustanowiona z myślą o wszystkich, którzy torują drogę do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, promują pokój, równe szanse, integrację społeczną oraz prawa podstawowe. To wyróżnienie dla tych, co walczą o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym oraz międzynarodowym.

Wszystkie te cechy wyróżniały patrona nagrody, Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Sekretariat nagrody znajduje się w Gdańsku.

Kto może zgłosić kandydatury?

Nominacje mogą być składane przez:

  • miasta członkowskie ICORN, samorządy lokalne i regionalne (jednomyślna decyzja rady),
  • organizacje międzynarodowe,
  • 15-osobowe grupy członków Komitetu Regionów.

Termin nadsyłania nominacji mija 31 października 2023 r.

Wszystkie szczegóły dotyczące zgłaszania kandydatur na stronie Komitetu Regionów.

Laureaci pierwszych dwóch edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

W pierwszej edycji uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, który spowodowało jej jeszcze większe zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.

W tym roku w lutym nagroda trafiła do Michałowa, gminy na Podlasiu, której mieszkańcy i samorząd zaangażowali się w ratowanie uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. Specjalne wyróżnienie jury przyznało dla Oleksandra Babycha, burmistrza ukraińskiego miasta Hola Prystan. To symboliczny hołd dla wszystkich ukraińskich samorządowców, którzy po agresji Rosji na Ukrainę są więzieni i torturowani przez najeźdźców.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY