Nagroda Europy dla Bolesławca
Bolesławiec to tegoroczny laureat Nagrody Europy. Tę corocznie przyznawaną przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) nagrodę ogłoszono 26 kwietnia br. Dwa inne polskie miasta - Ostrów Wielkopolski i Płońsk - otrzymały Plakiety Honorowe.
Bolesławiec-fb.jpg
fot. UM w Bolesławcu

Leżący blisko granicy z Czechami i Niemcami Bolesławiec to miasto-tygiel kultur; w ostatnim roku dodatkowo stało się schronieniem dla wielu Ukraińców uciekających przed wojną. W 2022 roku zagraniczni partnerzy miasta połączyli siły w akcji wsparcia i podpisali deklarację Solidarności z Ukrainą.

Miasto jest bardzo zaangażowane w liczne projekty finansowane przez UE z różnymi europejskimi partnerami. Projekty realizowane dzięki tym środkom koncentrują się na różnych dziedzinach, jednak w szczególności dotyczą młodych ludzi, dziedzictwa kulturowego i współpracy w ramach międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych.

Co roku w mieście odbywa się Festiwal Ceramiki, który przyciąga tysiące Europejczyków, oraz Międzynarodowy Warsztat Ceramiki i Rzeźby. Bolesławiec jest również członkiem dwóch szlaków kulturowych Rady Europy: Szlaku Napoleońskiego i Europejskiego Szlaku Ceramiki.

W ciągu 800 lat burzliwej historii był na przemian polski, pruski, niemiecki, a potem znowu polski. Po okresie PRL miasto przezwyciężyło zapaść gospodarczą i stało się nowoczesnym, wielokulturowym miastem otwartym na współpracę międzynarodową.

Miasto współpracuje z dziesięcioma miastami partnerskimi w Europie. Są to: Prnjavor (Bośnia i Hercegowina), Česká Lípa (Czechy), Mariagerfjord (Dania), Nogent-sur-Marne (Francja), Pirna (Niemcy), Siegburg (Niemcy), Vallecorsa (Włochy), Acuto (Włochy), Molde (Norwegia) i Zbaraż (Ukraina). Dodatkowo Bolesławiec współpracuje na arenie międzynarodowej z siecią ponad 150 miast i instytucji.

- Gratuluję wszystkim Bolesławianom i Bolesławiankom przyznania nagrody Rady Europy. Nagroda jest najwyższym wyróżnieniem, jakie można przyznać raz do roku jednemu miastu europejskiemu za jego działania w dziedzinie współpracy europejskiej i promocji idei jedności europejskiej. Bolesławianie, możemy być wszyscy dumni. – napisał do mieszkańców miasta prezydent Bolesławca Piotr Roman.

O tegoroczną nagrodę rywalizowały z polskim Bolesławcem cztery inne europejskie miasta - Rambouillet we Francji, Bamberg w Niemczech, Połąga na Litwie i Odessa na Ukrainie.

Nagrodę Rady Europy otrzymało dotychczas pięć polskich miast: Częstochowa, Gdynia, Katowice, Lublin i Słupsk.

Ustanowiona w 1955 roku przez PACE Nagroda Europy jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym miastu europejskiemu za jego działania w dziedzinie promowania idei europejskiej. Nagroda obejmuje trofeum, medal, dyplom i stypendium do wykorzystania na wizytę studyjną w instytucjach europejskich dla młodzieży ze zwycięskiego miasta.

W tym roku jak zawsze Komitet przyznał również pozostałe doroczne europejskie wyróżnienia. I tu także mogą z nich cieszyć się polskie miasta, bowiem Ostrów Wielkopolski i Płońska otrzymały Plakiety Honorowe – drugie po Nagrodzie Europy najważniejsze wyróżnienie przyznawane miastom za promowanie idei europejskiej.

Przyznano także pięć Flag Honorowych i dwanaście Dyplomów Europejskich - nagrody, które również stanowią część Nagrody Europy.

Zestawienie wszystkich tegorocznych laureatów w załączeniu poniżej.

Załączniki:
Laureaci nagród europejskich 2023


POZOSTAŁE ARTYKUŁY