Miasta praw człowieka- inspiracje, dobre praktyki, narzędzia
Przedstawiamy publikację, która powstała w ramach projektu. Zawiera ona podstawy prawne i metodologię podejścia koncepcji Miast praw człowieka. Odzwierciedlone są w niej przede wszystkim praca i doświadczenia polskich samorządów w ich „ulokalnianiu”.
display_grafika_Miasta_Praw_Człowieka.png

Trzon opracowania stanowi opis dobrych praktyk i wyzwań, z jakimi mierzą lub mierzyły się samorządy lokalne. Jest to zatem niezwykle cenny zbiór inspiracji i rozwiązań wdrażanych w polskich miastach.

Dla osób, które preferują krótkie i ustrukturalizowane podsumowania, autorki rozdziałów przygotowały krótkie prezentacje omawianych wyzwań i zagadnień.

O działaniach i inicjatywach antydyskryminacyjnych i równościowych – można przeczytać w rozdziałach 1.4 (autorka: Marta Mazurek), 1.5 (autorka: Agnieszka Krzyśka), 1.6 (autorki: Anna Strzałkowska, Justyna Białczak) i 3.6 (autorki i autorzy: Natalia Pobłocka, Maciej Kisała, Maciej Rusek). Podsumowanie rozdziałów 1.4 i 1.6 znajduje się w odpowiednio oznaczonych prezentacjach poniżej.

Analizy praw człowieka, prawa antydyskryminacyjnego i ich źródła przedstawione są w rozdziałach 1.1 (autorka: Edyta Widawska) i 1.7 (autorka: Katarzyna Wilkołaska), których podsumowanie znajduje się poniżej.

Procesy budowania miasta praw człowieka omawiane są w rozdziałach 1.3 (autorki: Marta Siciarek i Anna Strzałkowska), 2.1 (autorki: Barbara Borowiak i Anna Strzałkowska) i 2.2 (autorka: Kinga Wysieńska-Di Carlo), do których przygotowane zostały krótkie prezentacje. O tych procesach można przeczytać też w raporcie.

Inspiracji dotyczących niestandardowych narzędzi realizacji praw człowieka można szukać w rozdziałach 3.1 o deliberaterii (autorki: Aleksandra Wardak i Małgorzata Szlendak), 3.2 o projektowaniu inkluzywnym (autorka: Natalia Olszewska), 3.3 o przestrzeniach zielonych (autorka: Agnieszka Olszewska-Guizzo), 3.4 o prawach dzieci (autorka: Beata Patuszyńska) i 3.5 o prawach osób neuroatypowych (autorka: Joanna Erbel). Poniżej załączone są prezentacje treści rozdziałów 3.1-3.4.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Załączniki:
Miasta praw człowieka - publikacja
Ulokalnianie-praw-czlowieka-w-PLRaport
PrezentacjaPatuszynskaRozdzial-3
PrezentacjaGuizzoRozdzial-3
PrezentacjaOlszewskaRozdzial-3
PrezentacjaWardakSzlendakRozdzial-3
PrezentacjaDi-CarloRozdzial-2
PrezentacjaBorowskaStrzalkowskaRozdz-2
PrezentacjaKatarzyna-WilkolaskaRozdz-1
PrezentacjaStrzalkowskaBialczakRozdzial-1
PrezentacjaMazurekRozdzial-1
PrezentacjaSiciarekStrzalkowskaRozdz-1
Edyta-WidawskaRozdzial-1


POZOSTAŁE ARTYKUŁY