Album „Lublin Filmowy – Filmowy Lublin” wydany przez Miasto, został uznany Najpiękniejszą Książką Roku 2020. Tę prestiżową nagrodę od 61 lat przyznaje Polskie Towarzystwo Wydawców Książek .

Stowarzyszenie zrzesza wydawców, redaktorów, typografów i grafików pracujących dla książki. Wyróżnienie zostało wręczone 9 września podczas Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki.

Jesteśmy bardzo dumni, że nasza publikacja została tak wysoko oceniona pod kątem sztuki edytorskiej. Tym samym zaszczytne wyróżnienie trafiło do Lublina, który doskonale prezentuje się na małym oraz dużym ekranie i ma bardzo wiele do zaoferowania ekipom filmowym. Klimat lubelskiego Starego Miasta, tajemnicze podwórka, bramy czy zaułki, doskonale wykorzystują wybitni filmowcy, z którymi już od ponad 10 lat możemy współpracować dzięki Lubelskiemu Funduszowi Filmowemu. Z tą myślą stworzyliśmy Szlak Filmowy opisany w albumie, którego lektura może stać się początkiem przygody z Lublinem w innej niż zwykle odsłonie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Publikacja została nagrodzona w kategorii Albumy. Album „Lublin Filmowy – Filmowy Lublin” powstał w związku z 10. rocznicą działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego. Publikacja po raz pierwszy prezentuje Lubelski Szlak Filmowy, oparty na najważniejszych lokacjach filmowych w naszym mieście. Jest to kompletne opracowanie historii filmu w Lublinie od początku, czyli około 100 lat wstecz, do dzisiaj. Przedstawia najciekawsze dzieła filmowe oraz wpływ, jaki film wywarł na rozwój miasta oraz perspektywy rozwoju tej branży. Zawiera unikatowe zdjęcia z planów filmowych, znane i mniej nieznane historie związane z realizacją filmów, w bardzo oryginalnej oprawie graficznej.