KWRiST pozytywnie w sprawie nowych miast i zmiany granic
Zespół ds. Ustrojowych KWRiST pozytywnie zaopiniował rozporządzenie dotyczące utworzenia nowych miast oraz zmian granic gmin. Zdecydował, by wniosek miasta Kołobrzeg powrócił za rok - może w tym czasie uda się porozumieć miastu i gminie
Legislacja KWRiST
www_grafiki__4_.png

Na posiedzeniu 20 lipca br. Zespół ds. Ustrojowych pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Jest to zarazem opinia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która zdecydowała, że w przypadku pozytywnej opinii, decyzja Zespołu będzie wiążąca.

Teraz projekt trafi pod obrady Rady Ministrów. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym Rada Ministrów rozpatruje wnioski do 31 lipca, a zaakceptowane zmiany wchodzą w życie 1 stycznia następnego roku.

W tym roku strona samorządowa zaapelowała, aby nie zajmować się wnioskami w sprawie zmian granic, które nie uzyskały akceptacji obu stron, np. miasta i sąsiedniej gminy wiejskiej. Zmiany granic często powodują duże napięcia społeczne i protesty, a w roku wyborczym chciała uniknąć dodatkowych konfliktów.

Wniosek Kołobrzegu powróci za rok

Zespół omówił wniosek miasta Kołobrzeg - który został negatywnie rozpatrzony przez MSWIA - o włączenie do granic miasta obszaru o powierzchni 121,74 ha z gminy Kołobrzeg. Znajdują się tam od wielu lat 3 miejskie spółki, prowadzące działalność komunalną również na rzecz również okolicznych gmin. Jest tam też 35 ha, na których miasto chciałoby utworzyć strefę aktywności gospodarczej, by dywersyfikować źródła dochodów. Kryzys, z jakim w wyniku pandemii i wojny na Ukrainie zmaga się Kołobrzeg – największe w Polsce uzdrowisko – odcisnął negatywne piętno na gospodarce miasta. Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym nakłada na całe miasto ochronę, nie dając możliwości różnicowania rodzaju działalności gospodarczej. Dlatego formalne włączenie do miasta tego obszaru pozwoliłoby przełamać monokulturę gospodarczą (związaną z działalnością uzdrowiskową i turystyczną) i dało nowe miejsca pracy, również mieszkańcom okolicznych gmin.

Związek Miast Polskich poparł wniosek miasta Kołobrzeg, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Ze względu na fakt, że nie udało się uzgodnić z gminą Kołobrzeg wnioskowanej zmiany granic, Zespół zarekomendował, by miasto ponownie złożyło wniosek w przyszłym roku, a ten czas wykorzystało na porozumienie z gminą i wojewodą oraz ewentualne szersze konsultacje społeczne.

Pozytywne rekomendacje

Zespół zaakceptował propozycje MSWiA zmian granic gmin, które uzyskały pozytywne opinie rad zainteresowanych gmin, powiatu oraz właściwego wojewody, a konsultacje społeczne potwierdziły, że taka jest wola mieszkańców. Przykładem takich zmian jest przekazanie gminie Otyń części terenu miasta Zielona Góra - na potrzeby transportowe gminy czy włączenie do gminy Nowe Miasteczko części gminy Szprotawa - mieszkańcy uczestniczą w życiu społecznym na terenie Nowego Miasteczka, mają także dużo bliżej, bo 6 km do siedziby gminy w Nowym Miasteczku, podczas gdy do Szprotawy musieli dojeżdżać aż 19 km.

Część zmian spowodowana jest chęcią uregulowania kwestii dróg i zarządzania nimi, np. zmiana granic Rybnika i Żor umożliwi zaprojektowanie i budowę drogi do terenu inwestycyjnego położonego w Rybniku. Pozwoli też uporządkować i uprościć przebieg granicy administracyjnej pomiędzy miastami.

Bez uwag Zespół przyjął propozycje utworzenia 34 nowych miast. Większość z nich miała już wcześniej status miasta, który został im odebrany w ramach represji po powstaniu styczniowym. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Załączniki:
Projekt ws. zmiany granic


POZOSTAŁE ARTYKUŁY