Kraków, Lublin, Gdańsk - Raporty o przepływie surowców
Czy Kraków, Lublin i Gdańsk zostaną liderami gospodarki cyrkularnej? 19 kwietnia odbyła się oficjalna, europejska premiera raportów opracowanych przez IIiOR INNOWO i Fundację Metabolic.
Circular_cities__1_.jpg

Raporty opracowano przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO i Fundację Metabolic w ramach projektu „Circular Cities Program Poland” przy współfinansowaniu Fundacji MAVA. To pogłębione analizy i gotowe do wdrożenia strategie cyrkularne dla Krakowa, Lublina i Gdańsk, o których w ramach wydarzenia rozmawiali przedstawicie polskich i europejskich „miast przyszłości”, eksperci branżowi oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Unii Metropolii Polskich.

Gospodarka obiegu zamkniętego, to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu pozyskiwanych zasobów i surowców oraz minimalizowaniu negatywnego oddziaływania wytwarzanych produktów na środowisko. Chodzi o to, żeby materiały i surowce pozostały w obiegu najdłużej, jak jest to możliwe, a produkacja odpadów powinna zostać ograniczona do minimum.

W 2017 r. Polska była na trzecim miejscu w Europie pod względem emisyjności. Przyczynia się do tego w głównej mierze pięć branż: energetyka, przemysł, budownictwo (głównie ogrzewanie), produkcja żywności oraz transport, które są zasilane głównie energią z węgla. Według WHO 33 z 50 ośrodków o największych problemach z jakością powietrza w UE to miasta polskie.[1]

Miasta są siłą napędową światowej gospodarki, ośrodkami kreatywności, różnorodności i interakcji - to w miastach mieszka większa część populacji naszego globu. Ślad ekologiczny większości miast jest znacznie większy niż fizyczna przestrzeń, którą zajmują. Ośrodki miejskie zajmują tylko 3% powierzchni Ziemi, a przy tym zużywają 75% wszystkich zasobów naturalnych, co czyni je podstawowym polem działań, które mogłyby sprostać krytycznym wyzwaniom środowiskowym i społecznym.[2] W celu wprowadzenia pozytywnych zmian, należy tak projektować miasta, aby zapewniały środki do życia społecznościom miejskim, jednocześnie utrzymując się w limitach stawianych przez zasoby planety i umożliwiając rozwój innym gatunkom.

Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO oraz Fundacja Metabolic w 2019 r. zaprosiły polskie miasta do przyłączenia się do programu Circular Cities Program. W ramach ponad rocznego projektu, finansowanego przez Fundację MAVA, przeprowadzono szereg analiz i konsultacji z lokalnymi społecznościami. Dokonano analizy zrównoważonego rozwoju, w tym analizy przepływu materiałów w kluczowych sektorach, ocenę interesariuszy i analizę przestrzenną, aby zidentyfikować praktyczne rozwiązania, które mogą wspierać transformację miast partnerskich w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. W kolejnym etapie zidentyfikowano mierzalne wskaźniki dopasowane do wizji rozwoju miasta. Sporządzona została mapa typologii przestrzennej oraz lista konkretnych interwencji. W efekcie powstały długofalowe strategie cyrkularne, obejmujące różne obszary zarządzania miastem oraz gotowe do wdrożenia plany działania dla Krakowa, Lublina i Gdańsk.

[1] https://www.nytimes.com/2018/04/22/world/europe/poland-pollution.html
[2] https://www.un.org/sustainabledevelopment/cities/


Link do raportu dla Krakowa: https://www.innowo.org/pl/publikacje-goz/280
Link do raportu dla Gdańska: https://www.innowo.org/pl/publikacje-goz/279
Link do raportu dla Lublina: https://www.innowo.org/pl/publikacje-goz/281

Więcej informacji:
Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego INNOWO
+48667099033
kontakt@innowo.org


Załączniki:
Lublin
Gdańsk
Kraków


POZOSTAŁE ARTYKUŁY