26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – największy tego typu przegląd w Europie - tradycyjnie odbył się w Będzinie.

Na scenie 141 solistów, chórów i zespołów wykonało prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Widzowie usłyszeli te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników. Były folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. - Sami najlepsi, wyłonieni spośród 1675 podmiotów wykonawczych, które wzięły udział w eliminacjach. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka -– podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.

W jury zasiedli profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

- Było barwnie, nostalgicznie, wesoło i pięknie. Można było posłuchać, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędowa tradycja jest żywa, a puls gościnnego dla wykonawców Będzina bije w kolędowych rytmach – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

Festiwal jak zawsze zakończył się Koncertem Galowym, który odbył się w niedzielę, 12 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Był on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpili na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły gwiazdy kolędnicze. Ogólnopolski konkurs plastyczny na ich wykonanie zorganizowany został przez Festiwal i Muzeum Zagłębia w Będzinie.