29 marca odbędzie się trzecie już webinarium Forum Innowacyjnego Transportu, podczas którego m.in. pokazane zostanie, jak miejską infrastrukturę ładowania rozwija Oslo, czyli nieformalna stolica elektromobilności Europy, a także Zielona Góra.

Aby przybliżyć problematykę miejskich sieci infrastruktury ładowania i omówić problemy z jakimi muszą mierzyć się polskie samorządy, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych kontynuuje cykl webinariów, podczas których dyskusje dotyczą możliwych rozwiązań. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jak z infrastrukturą ładowania radzi sobie holenderski Utrecht. Z kolei polską perspektywę przedstawił przedstawiciel wrocławskiego Ratusza. Podczas drugiego webinarium zaprezentowane zostały pomysły na rozwój infrastruktury ładowania w Londynie, a także perspektywa i plany Warszawy w tym zakresie.

Podczas trzeciego webinarium uczestnicy dowiedzą się, jak miejską infrastrukturę ładowania rozwija Oslo, czyli nieformalna stolica elektromobilności Europy, gdzie już teraz co piąty zarejestrowany samochód napędzany jest silnikiem elektrycznym. Zobaczą i usłyszą także, jak elektromobilność jest rozwijana w krajowej nieformalnej stolicy elektromobilności, czyli w Zielonej Górze. Gośćmi spotkania będą panowie Michał Szulc i Krzysztof Staniszewski, zastępcy dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w UM Zielona Góra. Dlaczego elektromobilność postrzegana jest przez władze miasta jako skuteczny instrument na rzecz poprawy jakości powietrza i jakości życia mieszkańców miasta, dzięki czemu Zielona Góra ma już największy udział elektrycznych autobusów we flocie obsługującej miejskie trasy? Dlaczego miejski plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania Zielonej Góry tak bardzo różni się od planów przyjętych w innych polskich miastach? Czy znaczące podwyżki cen energii elektrycznej wyhamowały planowane inwestycje i spowolniły inwestycje w zeroemisyjny tabor czy wręcz przeciwnie? Jakie główne bariery rozwoju elektromobilności zidentyfikowano w Zielonej Górze i czy można je skutecznie usuwać prowadząc aktywną politykę zachęcającą do lokalizacji elektromobilnych inwestycji przez podmioty prywatne? Organizatorzy mają nadzieję, że podczas webinarium uda się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Z pewnością miejska infrastruktura ładowania będzie stopniowo rozwijana. Pytanie brzmi, jak wartościową infrastrukturę uda się wybudować i czy będzie ona dopasowana do lokalnych potrzeb i możliwości. O tym trzeba myśleć już dzisiaj. Bez długofalowej, przemyślanej polityki miejskiej infrastruktura ładowania będzie powstawać tam, gdzie będzie najłatwiej i najtaniej ją wybudować – ale to nie zawsze oznacza miejsce, w którym będzie najbardziej potrzebna i będzie wspierać realizację celów środowiskowych i rozwojowych miast.

Udział w webinarze wymaga wcześniejszej rejestracji - ale zajmie to mniej niż minutę. Formularz rejestracyjny można wypełnić pod tym adresem: http://bit.ly/3YJDRYj

Po zakończeniu rejestracji otrzymają Państwo potwierdzenie wraz z linkiem, dzięki któremu można będzie dołączyć do spotkania.

Program znajdą Państwo poniżej, a pytania w kwestiach technicznych i organizacyjnych prosimy kierować do Jacka Mizaka, tel. 728 990 990 e-mail: jacek.mizak@fppe.pl.


FORUM INNOWACYJNEGO TRANSPORTU

Prądem w smog - jak rozwijać miejską sieć ładowania pojazdów elektrycznych?

WEBINARIUM Nr 3

Oslo – Zielona Góra

29 marca 2023 r., godz. 13:00
Platforma Zoom

Program

5 min. Otwarcie i wprowadzenie
Marcin Korolec, Prezes Zarządu, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

30 min Oslo - kluczowe wnioski ze studium przypadku rozwoju miejskiej infrastruktury ładowania
Jacek Mizak, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

30 min Elektromobilność w Zielonej Górze – dotychczasowe doświadczenia i plany na przyszłość
Michał Szulc, Z-ca Dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami, Urząd Miasta Zielona Góra
Krzysztof Staniszewski, Z-ca Dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami, Urząd Miasta Zielona Góra

20 min Pytania i dyskusja
Moderacja: Hubert Różyk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

5 min Podsumowanie i zakończenie
Hubert Różyk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych