Gdynia zaproponowała swoim mieszkańcom innowacyjne, bo premierowe na skalę Polski rozwiązanie. Chodzi o dotacje na zakup przez mieszkańców rowerów elektrycznych. Oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

Dotacja do zakupu roweru elektrycznego jest kolejną usługą kierowana do osób zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Gdyni, która ma zmienić ich nawyki transportowe. Chcemy, aby mieszkańcy mniej podróżowali samochodami, a więcej korzystali z alternatywnych sposobów przemieszczania się – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 10 czerwca 2022 o północy.
Spodziewaliśmy się zainteresowania ze strony mieszkańców, ale mimo to przerosło ono nasze oczekiwania. W nocy dodatkowo miały miejsce trudności serwisu ministerialnego ePuap, który pozwala na składanie dokumentów w formie elektronicznej. Pomimo tych problemów, tylko do godziny 11.00 mieszkańcy złożyli około 600 wniosków – odniósł się wiceprezydent Łucyk. – Oprócz dopłat do rowerów elektrycznych, cały czas zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. Rozrastająca się sieć buspasów sprawia, że to dziś najkorzystniejsza forma transportu – dodaje.

Wsparcie przysługuje w wysokości odpowiadającej 50% wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 2 500 zł. W puli przeznaczonej na ten cel jest 100 000 zł.