Gdańsk - Miasto wspiera kampanię Grupy Granica
„Bądź dla innych”, to kampania społeczna Grupy Granica, do której jako pierwsze miasto dołączył Gdańsk. W ten sposób wyrazi solidarność z uchodźcami, mieszkańcami pogranicza i wolontariuszami.
Gda_sk-Grupa_Granica.jpg

Grupa Granica to koalicja organizacji pozarządowych i aktywistów pomagających uchodźcom, którzy zostali uwięzieni na pograniczu. Poza organizacją kampanii społecznej prowadzą także stronę internetową, która w jednym miejscu gromadzi wszystkie możliwe sposoby pomocy. Jest ona regularnie aktualizowana o kolejne zbiórki, petycje czy protesty.

- Kiedy latem pojawiły się pierwsze informacje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, chcieliśmy wprowadzić akcję edukacyjną wśród lokalnej społeczności. Jednak już po kilku godzinach na miejscu mieliśmy styczność z pierwszą wywózką. Mierzymy się z tym już jednak trzeci miesiąc. Stan wyjątkowy uniemożliwia nam dotarcie z pomocą humanitarną do tych osób, przebywających na granicy. Cieszymy się, że Gdańsk włącza się w naszą akcję i liczę, że przyłączą się kolejne miasta - mówił Maciej Mandelt, przedstawiciel Stowarzyszenia Nomada, jednej z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica.

Do udziału w kampanii, organizatorzy zaprosili wszystkie samorządy. Gdańsk stał się pierwszym miastem, które zdecydowało się udostępnić przestrzeń miejską na plakaty kampanii.

- Gdańsk jako miasto solidarności, chce nieść pomoc w każdym wymiarze. Dzisiaj potrzebna jest wiedza specjalistyczna, potrzebni są prawnicy, lekarze, osoby które fizycznie będą mogły pomagać. Ale żeby miało to sens i skutek, potrzebna jest także nasza świadomość. Wołanie o godność drugiego człowieka, powinno usłyszeć jak najwięcej ludzi, a w szczególności polskie władze - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Dziś, mieszkańcy przygranicznych miejscowości zastanawiają się, co mają robić, jak zachować się etycznie, komu ufać i komu pomagać. My stoimy po stronie humanitaryzmy i domagamy się od polskich władz respektowania prawa międzynarodowego i działań dyplomatycznych - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W Michałowie, zielone światło przy wejściu do domów oznacza, że w środku osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i opatrzyć rany. Gdańsk w ramach solidarności zdecydował się podświetlić po zmroku we wtorek, 2 listopada na zielono:

  • most na ul. Kościuszki,
  • dźwig na terenie Stoczni Cesarskiej,
  • fontannę Neptuna.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY