Po raz 27. w Będzinie odbył się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Od 1995 roku organizuje je będziński Urząd Miejski. 10 stycznia poznaliśmy tegorocznych laureatów.

Mimo pandemii organizatorzy nie zrezygnowali z przeprowadzenia tegorocznego festiwalu, który jest uznawany za jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. Jego patronem jest ks. Kazimierz Szwarlik, wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, zmarły w 2006r. 

Łącznie do ubiegłorocznych eliminacji zgłosiło się 1,2 tys. wykonawców, w tym zza wschodniej granicy Polski. W przesłuchaniach finałowych wzięło udział 140 wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu, a także Włoch. Wszyscy oni przesłali nagrania 321 kolęd.

Jury pod przewodnictwem prof. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi wyróżniło wykonawców w różnych kategoriach. Szalowski Zespół Wokalny został wyróżniony Grand Prix; otrzymał też 10 tys. zł – nagrodę ufundowaną przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. 

Z rzeczywistym udziałem części artystów, choć bez publiczności, zorganizowany został 10 stycznia koncert galowy, który był na żywo nadawany w internecie z kościoła św. Katarzyny w Będzinie.

Protokół jury 27. Edycji festiwalu