Będzie wsparcie KE dla projektów polsko-ukraińskich
Komisja Europejska będzie wspierać wspólne projekty polsko-ukraińskie z terenu całej Polski jeśli ich zaangażowanie przyniesie korzyści dla współpracy transgranicznej – pisze Olivér Várhelyi z KE w odpowiedzi na list prezesa Związku Miast Polskich.
foto_od_APO.jpg
fot. Komisja Europejska

W liście czytamy, że Komisja w pełni podziela ocenę Zygmunta Frankiewicza dotyczącą znaczenia reformy decentralizacji Ukrainy. „Jak wspomniano w opinii Komisji w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej, jest to jedna z najbardziej wpływowych i udanych reform realizowanych w tym kraju i ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju społecznego i gospodarczego. Biorąc pod uwagę kluczową rolę gmin w procesie odbudowy i odbudowy, Komisja jest zdania, że proces ten powinien z kolei służyć konsolidacji i dalszemu wzmacnianiu reformy decentralizacji” – pisze komisarz Olivér Várhelyi z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia Komisji Europejskiej.

Zaznacza, że wspieranie decentralizacji i rozwoju lokalnego to jeden ze szczegółowych celów wniosku Komisji dotyczącego nowego instrumentu finansowego, instrumentu dla Ukrainy, przyjętego w dniu 20 czerwca 2023 r. Instrument ma na celu zapewnienie przewidywalnego i elastycznego wsparcia finansowego w wysokości do 50 mld euro dla okres od 2024 do 2027 roku. „W ramach Instrumentu Ukraina będzie zobowiązana do konsultacji i zaangażowania gmin w podejmowanie decyzji o wykorzystaniu udzielanego wsparcia, a projekty wybrane i realizowane przez władze zdecentralizowane powinny stanowić odpowiednio merytoryczny udział w całkowitym wsparciu” – czytamy w liście komisarza. Więcej na temat nowego instrumentu wsparcia odbudowy Ukrainy pisaliśmy TUTAJ .

„Jeśli chodzi o współpracę transgraniczną między Polską a Ukrainą, Komisja jest wdzięczna za zaangażowanie polskich miast w realizację programu Interreg. Jego zasięg geograficzny został zaprojektowany z myślą o obsłudze transgranicznej współpracy między Polską a Ukrainą. Obecne ramy prawne pozwalają wyselekcjonować projekty obejmujące partnerów z terenu całej Polski i Ukrainy, pod warunkiem, że ich zaangażowanie przyniesie korzyści dla współpracy transgranicz­nej. Ponadto, Komisja i państwa członkowskie finalizują włączenie Ukrainy do programów międzyregionalnych Interreg (Interreg Europe i URBACT), które obejmą całość Polski.”

Cały list publikujemy w załączeniu.

Przypomnijmy, że 16 czerwca br. Zygmunt Frankiewicz w liście do komisarza Olivéra Várhelyiego w imieniu ZMP wnioskował do KE o jak najszybsze wypracowanie i ogłoszenie funduszy umożliwiających realizację projektów miękkich i infrastrukturalnych, we współpracy z partnerami z UE, dla Ukrainy, w tym szczególnie JST. Więcej na ten temat TUTAJ.

Załączniki:
Reply to Mr Frankiewicz
List KE do prezesa Z. Frankiewicza (tłumaczenie)
List KE do prezesa Z. Frankiewicza (tłumaczenie) - PDF


POZOSTAŁE ARTYKUŁY