31 samorządowych propozycji rozwiązań dla rządu ws. uchodźców
16 maja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się kolejne posiedzenie przedstawicieli samorządu i rządu w ramach Doraźnego Zespołu ds. Uchodźców Wojennych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Fot_1__002_.jpeg

Samorządowcy wraz z przedstawicielami rządu pracują nad zmianami, które pomogą uchodźcom z Ukrainy w codziennym funkcjonowaniu w Polsce. Największym wyzwaniem jest dzisiaj polityka zdrowotna i edukacja, co wymaga pilnego uregulowania prawa i zmian w specustawie w celu poprawy sytuacji przebywających w Polsce obywateli Ukrainy.

W posiedzeniach Zespołu udział biorą samorządowcy i urzędnicy samorządowi oraz ministrowie i pracownicy ministerstw: rodziny i polityki społecznej, edukacji, zdrowia, cyfryzacji oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Stronę samorządową reprezentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, Jan Grabkowski, starosta poznański, Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola oraz Marek Wójcik, sekretarz KWRiST.

- Niepewność, tymczasowość i zawieszenie – z tym mierzą się dziś nasi nowi mieszkańcy z Ukrainy. Jako Polacy robimy wszystko, aby zapewnić im godne warunki życia. Jako samorządowcy czy organizacje pozarządowe wykonujemy codzienną, tytaniczną wręcz pracę, ale potrzebujemy rozwiązań systemowych, które muszą zostać wypracowane natychmiast. Dlatego przyjąłem zaproszenie ministra Pawła Szefernakera do współprzewodniczenia Doraźnemu Zespołowi ds. Uchodźców i mam nadzieję, że efekty pracy zespołu znajdą swoje odbicie w nowelizacji specustawy – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, członek Zarządu Związku Miast Polskich, szef Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Samorządowcy liczą na to, że intensywna praca Doraźnego Zespołu ds. Uchodźców (po kilka spotkań w tygodniu) doprowadzą do nowelizacji specustawy a w konsekwencji do wprowadzania systemowych rozwiązań w polityce migracyjnej.

- Kryzys uchodźczy, podobnie jak pandemia COVID-19 ujawnił słabe punkty funkcjonowania państwa i te elementy polityk publicznych, które po prostu w Polsce kuleją, jak np. służba zdrowia. Także podczas Samorządowego Okrągłego Stołu zorganizowanego we Wrocławiu z inicjatywy Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski razem z prezydentem Jackiem Sutrykiem podkreślaliśmy, że potrzebujemy nie tylko długofalowej polityki migracyjnej, ale także dobrej polityki mieszkaniowej – dodaje Karnowski. Potrzebujemy nie tylko solidarności i dobroci serca Polek i Polaków, ale także konkretnych systemowych rozwiązań na czasy kryzysów. Wojna to jeden z kryzysów, który bezpośrednio dotknął Europę, wydawała się niemożliwa w naszej części świata.

Samorządowcy zaproponowali szereg praktycznych rozwiązań zakresu edukacji, ochrony zdrowia, polityki społecznej, mieszkalnictwa i pracy, które pomogą obywatelom Ukrainy w codziennym życiu w Polsce.

- System finansowania NFZ wymaga gruntownej przebudowy. Musimy zwiększyć finansowanie opieki zdrowotnej proporcjonalnie do liczby Ukraińców przebywających w danym regionie. W związku z ogromnymi brakami pielęgniarek i lekarzy w polskich szpitalach, istotne jest także przyspieszenie wydawania zgód na pracę ukraińskiej kadry medycznej oraz uruchomienie specjalistycznych kursów z języka polskiego - podkreśla Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

- 745 tys. uchodźców z Ukrainy przyjechało do Warszawy, a 300 tys. zostało z nami. To ogromna liczba. Szacujemy, że samych dzieci mamy dodatkowo ok. 100 tys. Do pierwszego września i rozpoczęcia roku szkolnego potrzebujemy ok. 70 dodatkowych placówek oświatowych. Ale pamiętajmy, że mury szkół nie uczą. Podobnie jak nie leczą mury szpitali. Dlatego musimy pamiętać o ludziach, kadrach – mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Strona samorządowa w ramach posiedzeń Doraźnego Zespołu ds. Uchodźców Wojennych zgłosiła do tej pory w sumie 31 propozycji, które mają poprawić sytuację przebywających w Polsce obywateli Ukrainy: 13 propozycji z obszaru oświaty, 11 z zakresu ochrony zdrowia, 3 z polityki społecznej oraz 4 dotyczące mieszkalnictwa. Na posiedzeniu Zespołu ds. Uchodźców 16 maja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Karnowski przekazał propozycje strony samorządowej na ręce ministra Pawła Szefernakera, pełnomocnika rządu ds. uchodźców.

Załącznik:
Propozycje strony samorządowej ws. uchodźców wojennych z Ukrainy

Załączniki:
31 samorządowych propozycji - pismo do P. Szefernakera


POZOSTAŁE ARTYKUŁY