Zgierz jako pierwsze miasto w aglomeracji łódzkiej (po samej Łodzi) pilotażowo przystępuje do programu „Rower miejski”. Program ma ruszyć w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2017 r.

Właśnie kończą się ustalenia w tej sprawie. Musi jeszcze dojść do podpisania umowy trójstronnej Zgierza, Łodzi i firmy Nextbike obsługującej program. Ponadto muszą zostać uchwalone stosowne uchwały w obydwu miastach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze,

W Zgierzu powstaną 4 stacje po 8 jednośladów każdy. Wszystkie wyposażone w czujniki GPS uniemożliwiające kradzież. Lokalizacje stacji to: plac Kilińskiego, park miejski, ośrodek „Malinka” i Osiedle 650-lecia (w pobliżu siłowni przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym). Warto dodać, że w zgierskim programie przewidziano również postawienie 2 tandemów i dwóch rowerów dla dzieci. Mniejsze rowery staną w parku miejskim. – Zakładamy, że część zgierzan będzie chciała skorzystać z jednośladów, choćby po to, żeby dostać się z dziećmi do ośrodka wypoczynkowego „Malinka” – stąd taki pomysł. Ten sezon pokaże nam, jaka będzie praktyka i czy w ogóle będzie zainteresowanie rowerami publicznymi – mówi prezydent Przemysław Staniszewski. – Jeśli zainteresowanie będzie, to oczywiście w kolejnych latach będziemy zwiększać liczbę stacji, dopasowując rozwiązania do potrzeb zainteresowanych.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z publicznych jednośladów przez co najmniej 4 miesiące. Co istotne, rowery, które wypożyczymy w Zgierzu, będą kompatybilne z łódzkimi, a to oczywiście pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy miastami. Na dodatkowe bonusy będą mogli liczyć posiadacze migawek (biletów miesięcznych) – przy wypożyczaniu roweru dostaną oni 20 dodatkowych bezpłatnych minut.

Rowery, podobnie jak w Łodzi, będą dostępne dla osób, które zarejestrują się na stronie internetowej programu lub zainstalują na swoim smartfonie bezpłatną aplikację „Nextbike” i dokonają stosownej opłaty za wypożyczenie jednośladu. Serwis internetowy wraz z modułem rejestracji, logowania, mapą i aktualnościami ruszy odpowiednio wcześniej. Informacje na ten temat będą udostępniane między innymi na stronach internetowych miasta, na facebookowym profilu Miasto Zgierz. Ponadto pojawią się informacje w ogólnodostępnych punktach miasta.

Warto śledzić informacje w Internecie, bo wkrótce UMZ ogłosi konkurs na nazwę programu roweru miejskiego dla Zgierza.