Zarząd o sprzedaży węgla przez miasta i gminy
Na posiedzeniu w Krakowie 21 października br. Zarząd Związku, obradujący w niemal pełnym składzie, debatował nad uwagami miast do ustawy „węglowej”.
20__1_.jpg
fot. Fot. P. Wojnarowski / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Wobec zróżnicowanego podejścia miast do tego nowego zadania zleconego Zarząd postanowił:

  • zgłosić Senatowi RP propozycje poprawek do ustawy,
  • sformułować rekomendacje, które zaadresuje do samych miast, biorąc pod uwagę podjęte już przez burmistrzów i prezydentów działania.

Wstępna diagnoza sytuacji w różnych miastach i gminach miejsko-wiejskich wskazuje na istotne różnice w ich sytuacji wyjściowej:

  • są gminy, w których funkcjonują już obecnie spółki gminne lub z udziałem gminy (zawiązane np. wspólnie z SKR lub GS), które prowadzą sprzedaż detaliczną węgla, obok np. nawozów sztucznych i innych artykułów zaopatrzenia rolnictwa;
  • są gminy, jak np. Gniew, które w interesie swoich mieszkańców podjęły działania w zaopatrzeniu w węgiel, wykorzystując swoje możliwości lokalne, zanim jeszcze temat został podjęty przez rząd (https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/burmistrz-gniewa-wiele-gmin-prosi-nas-o-rade-jak-zorganizowac-sprzedaz-wegla);
  • są miasta, które mają odpowiednio przygotowane i wyposażone przedsiębiorstwa ciepłownicze, gotowe po jasnym ustaleniu uwarunkowań prawnych podjąć sprzedaż węgla mieszkańcom,
  • w większości miast reprezentowanych w Zarządzie burmistrzowie i prezydenci podjęli już rozmowy, a nawet ustalenia z działającymi na ich terenie profesjonalnymi składami węgla, które w znacznej większości wyrażają zainteresowanie współpracą z gminami w zakresie sprzedaży mieszkańcom węgla na zasadach preferencyjnych.

W tej sytuacji Zarząd uznał, że nie może sugerować miastom członkowskim jednolitego podejścia, jednak rekomenduje wszystkim, którzy nie mają własnej infrastruktury, wykorzystanie zapisu zawartego w art.5 ust.5 pkt 4 ustawy „węglowej” i powierzenie w drodze stosownej umowy realizacji tego zadania podmiotowi profesjonalnie przygotowanemu do sprzedaży detalicznej węgla.

Propozycje poprawek do ustawy uchwalonej w trybie pilnym przez Sejm 20 października br. są obecnie opracowywane i zostały przedstawione na posiedzeniu komisji w Senacie w dniu 24 października br. o 15.30. Ustawa przyjęta przez Sejm jest dostępna w druku 845 (https://www.senat.gov.pl/prace/druki/record,12472.html).

W załączeniu przedstawiamy poprawki do projektu ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe wypracowane przez Senat.

Załączniki:
Poprawki do projektu ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe - Senat


POZOSTAŁE ARTYKUŁY