Z Zarządu ZMP w Poznaniu
Podczas posiedzenia 14 lutego br. w Poznaniu Zarząd ZMP przyjął stanowisko w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz działań organów ścigania wobec burmistrzów.
DSC00006.JPG
fot. J. Proniewicz

W podjętym stanowisku w sprawie sposobu kształtowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi Związek ponownie zaapelował o podjęcie pilnych działań – zarówno systemowych, jak i doraźnych – pozwalających jak najszybciej obniżyć koszty funkcjonowania gminnych systemów odpadowych, a przez to obniżyć stawki opłat dla mieszkańców.

Zarząd Związku przypomniał, że rada gminy ustala stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z obowiązującymi przepisami i musi uwzględniać w nich koszty funkcjonowania całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, takie jak: odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługa administracyjna tego systemu, edukacja ekologiczna. „Wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zatem konsekwencją tych kosztów, na które gminy w znaczącej mierze nie mają żadnego wpływu. (…) W obecnym stanie prawnym brak jest podstaw do dokonywania przez gminę dopłat do systemu odpadowego.” – piszemy w stanowisku. Związek wzywa również o pilne zakończenie prac nad systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta, umożliwiającej pokrycie części kosztów systemu przez inne podmioty.

Udokumentowane zarzuty i rola komisarzy

Drugie przyjęte stanowisko Zarządu ZMP dotyczy stosowania środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych wobec osób pełniących funkcje publiczne, pochodzących z bezpośredniego wyboru. Zasiadający w Zarządzie wyrażają w nim głębokie zaniepokojenie ostatnimi działaniami organów ścigania wobec burmistrzów Niepołomic i Obornik. Przedstawiciele miast członkowskich ZMP nie negują oczywistej potrzeby sprawnego ścigania przypadków łamania prawa przez funkcjonariuszy publicznych oraz nie zajmują stanowiska w sprawie zasadności zarzutów im postawionych. Zwracają jednak uwagę m.in. na to, że zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków są w naszym kraju niezwykle łatwe do sformułowania i często stawiane przez oponentów w debacie publicznej, a system prawny, w jakim funkcjonują organy samorządu terytorialnego, charakteryzuje się przeregulowaniem, częstym występowaniem sprzecznych przepisów oraz zmiennym orzecznictwem. 

Związek kategorycznie sprzeciwia się, aby osoby powoływane na komisarzy, w wyniku  zawieszenia w czynnościach służbowych burmistrzów czy prezydentów, podejmowały działania o charakterze politycznym i personalnym. Powinny one tylko zapewniać bieżące funkcjonowanie administracji lokalnej i wykonywać uchwały i postanowienia organu stanowiącego. „Rzeczpospolita Polska jest państwem prawa, w którym obowiązuje zasada domniemania niewinności. (…) Zarząd Związku Miast Polskich domaga się niezwłocznego wyjaśnienia powyższych spraw. Zarzuty stawiane burmistrzom muszą być udokumentowane niezbitymi dowodami, a nie domniemaniami, oraz sprawy karne winny być prowadzone bez zwłoki. Trzeba sprawnie eliminować z życia publicznego ewentualnych przestępców, ale równie sprawnie umożliwiać osobom uczciwym szybkie oczyszczenie się z zarzutów i przywrócenie możliwości sprawowania uzyskanego w demokratyczny sposób mandatu.” – czytamy w stanowisku.

Niepotrzebna nadregulacja i zmiana terminu zawiadomienia

Członkowie Zarządu w trakcie opiniowania projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa (KO), dotyczącego pracy Rad Seniorów, podkreślali, że zaproponowane zmiany z jednej strony ułatwią funkcjonowanie tych gremiów (w kwestii dofinansowania), z drugiej jednak stanowią niepotrzebną nadregulację, która ogranicza autonomię samorządów i ingeruje w samorządność. Zdaniem Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, należy uzmysławiać politykom różnych opcji, że wszystko nie jest dobre dla wszystkich, i trzeba zostawić samorządom prawo do decydowania.

Zarząd pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy – Karta Nauczyciela (Lewica), który dotyczy rezygnacji z bezwzględnego 3-dniowego terminu na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o popełnieniu przez nauczyciela czynu naruszającego prawa czy dobro dziecka, aby umożliwić tym samym zbadanie podstawy wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy zaproponował wprowadzenie terminu 14 dni zamiast bliżej nieokreślonego, niezwłocznego zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego.

Szczepienia i większa kwoty subwencji oświatowej

Zarząd pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która ma spowodować wzrost poziomu zaszczepienia populacji oraz zwiększenie odporności na choroby zakaźne poprzez ustalenie regulacji wprowadzającej wymóg przedstawienia przez rodzica ubiegającego się o przyjęcie dziecka do żłobka zaświadczenia lekarskiego o realizacji obowiązku poddania dziecka szczepieniom ochronnym, bądź zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do wykonania tego szczepienia. To działanie jak najbardziej zasadne i oczekiwane od kilku lat przez samorządy – argumentowali samorządowcy z miast. Zwracano uwagę, że podobna regulacja powinna dotyczyć także przedszkoli.

Podczas posiedzenia w Poznaniu ustalono ponadto, że Zarząd Związku wniesie o wprowadzenie zmiany w budżecie Państwa na rok 2020, która ma polegać na zwiększeniu kwoty części oświatowej subwencji ogólnej o 4 mld 605 mln zł. Kwota ta obejmuje sumę kolejnych niedoszacowań subwencji w latach 2018, 2019 i 2020, wynikających ze skutków wynegocjowanych przez rząd ze związkami zawodowymi podwyżek płac dla nauczycieli. Więcej - tutaj.

Zarząd ZMP przyjął w poczet miast członkowskich - Pionki, Zawiercie i Ząbkowice Śląskie. Z nowo przyjętymi Związek Miast Polskich liczy obecnie 328 miast.

Joanna Proniewicz, rzecznik prasowa ZMP

Załączniki:
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie stosowania środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych wobec osób pełniących funkcje publiczne, pochodzących z bezpośredniego wyboru
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie sposobu kształtowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi


POZOSTAŁE ARTYKUŁY