Nowe miasta w ZMP
Pionki, Zawiercie i Ząbkowice Śląskie to nowe miasta w Związku Miast Polskich - Zarząd ZMP obradujący w Poznaniu 14 lutego przyjął w swój poczet nowych członków. Związek liczy teraz 328 miast.
328-www.jpg

Zarząd Związku Miast Polskich obradujący 14 lutego 2020 roku w Poznaniu podjął uchwałę o przyjęciu trzech kolejnych miast w poczet miast członkowskich ZMP. Nowe miasta w ZMP to: Pionki (woj. mazowieckie), Zawiercie (woj. śląskie) i Ząbkowice Śląskie (woj. dolnośląskie). 

Pionki (do 1932 r. Zagożdżon) to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim. Pionki uzyskały prawa miejskie 13 listopada 1954 r. Miasto słynne z produkcji płyt gramofonowych w zakładach Pronit. Liczy niespełna 20 tysięcy mieszkańców.

Zawiercie leży w województwie śląskim, na terenie historycznej Małopolski. Jest zazwyczaj zaliczane do Zagłębia. Słynie jako „brama na Jurę”, ponieważ stanowi punkt wyjścia dla wielu szlaków turystycznych na centralną część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa „Zawiercie” po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w roku 1431, natomiast prawa miejskie miasto otrzymało w 1915. Według danych z 31 stycznia 2019 r. miasto miało 48 599 mieszkańców.

Ząbkowice Śląskie (dawniej niemieckie Frankenstein) są pięknie położone w południowej części województwa dolnośląskiego w powiecie ząbkowickim, którego są stolicą. Najstarszy dokument, w którym wymienia się civitas Frankenstein nosi datę 10 stycznia 1287. W roku 1297 miasto otrzymało pierwsze przywileje - prawo mili oraz składowania soli i ołowiu w 1298. Zostało również otoczone kamiennymi murami obronnymi. Miasto leży na Przedgórzu Sudeckim nad Budzówką, która jest lewym dopływem Nysy Kłodzkiej. Ze względu na bogactwo historii i kultury oraz ciekawe zabytki, miasto i gmina są jednymi z ciekawszych krajoznawczo miejsc na Dolnym Śląsku. Słyną z Krzywej Wieży, Laboratorium Frankensteina i wielu legend. Gmina Ząbkowice Śląskie liczy ponad 22 tysiące mieszkańców.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY