Aktualności z tematu - „Polityka europejska i współpraca zagraniczna”
Thumb 1 3 koronawirus pe
W ramach wspólnej reakcji UE na wybuch epidemii COVID-19, posłowie, niemal jednomyślnie przyjęli trzy wnioski w trybie pilnym na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego
Thumb 1 3 koronawirus ukraina
Związek Miast Ukrainy (ZMU) stworzył platformę on-line, która dedykowana jest szybkiej wymianie doświadczeń pomiędzy osobami, które zarządzają miastami i gminami w czasie pandemii COViD-19.
Thumb 1 3 konkurs regio stars
Komisja Europejska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu promującego ciekawe projekty dofinansowane z UE prezentujące nowe podejścia do rozwoju regionalnego.
Thumb 1 3 olsztyn
Władze chińskiego miasta Weifang wspomogą Olsztyn w działaniach ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do miasta mają trafić maseczki i specjalistyczne kombinezony.
Thumb 1 3 kronawirus michael walter unsplash
27 marca, w ramach organizacji C40, zrzeszającej ponad 100 miast walczących z groźnymi zmianami klimatycznymi, odbyła się telekonferencja burmistrzów o tym, jak stawiać czoła pandemii koronawirusa.
Thumb 1 3 koronawirus kr
Komitet Regionów ma uruchomić platformę wspierającą społeczności lokalne i regionalne w całej Europie. Pomoże ona w dzieleniu się informacjami na temat potrzeb i rozwiązań, zwiększy wzajemne wsparcie.
Thumb 1 3 koronawirus eurocities
W tureckim mieście Pendik policja robi zakupy dla osób starszych. Londyn zarezerwował 300 pokoi hotelowych dla osób bezdomnych. Barcelona wypłaca zaliczki artystom, których występy zostały przełożone.
Thumb 1 3 miasto i gmina lana
Północnowłoska Lana, która w 2016 r. gościła polskich burmistrzów na wizycie studyjnej i meczu piłki nożnej, od dwóch dni prowadzi dezynfekcję ulic i placów w mieście.
Thumb 1 3 inteligent cities
100 miast wyłonionych w konkursie Komisji Europejskiej weźmie udział w 30-miesięcznym programie w latach 2020-2023, w ramach którego otrzyma wsparcie od czołowych i tematycznych ekspertów.
Thumb 1 3 koronawirus ukraina
Ograniczenia w transporcie, swobodzie zgromadzeń, zmiany ustawowe dotyczące poboru podatków lokalnych, oddolne inicjatywy samorządów – tak wygląda rzeczywistość pandemii COVID-19 na Ukrainie.
Thumb 1 3 wieden urzad miasta 002
Specjalna platforma internetowa dla wolontariuszy, całodobowa infolinia dla osób potrzebujących pomocy, a także obniżenie stawek za parkowanie w mieście - to pomysły Wiednia na czas epidemii.
Thumb 1 3 visuel seniors coronavirus
Francuskie samorządy wprowadzają różne rozwiązania, aby móc dalej funkcjonować i zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom - np. w Nicei wszystkie przestrzenie publiczne są regularnie dezynfekowane.
Thumb 1 3 monachium
W blisko 83-milionowych Niemczech zanotowano 23 tysiące chorych na koronawirusa. Miasta organizują pomoc dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Urzędy działają w trybie online i telefonicznym.
Thumb 1 3 eurocities dzidzictwo kulturowe
EUROCITIES poszukuje przykładów dobrych praktyk władz lokalnych i regionalnych w zakresie dziedzictwa kulturowego w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu wzajemnego uczenia się.
Thumb 1 3 paris 4119828 1920
Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP omawia wybory lokalne we Francji - najważniejsza zmiana polega na tym, że ugrupowania niezależne zdobyły 33% głosów, a w 2014 roku było to 10%.
Thumb 1 3 pe gotowy na koronawirus
Komisja Europejska przedstawiła reakcję UE w celu przeciwdziałania efektom koronawirusa. Parlament Europejski przedstawione przez Komisję środki dotyczące koronawirusa chce zatwierdzić jak najszybciej
Thumb 1 3 porto
O Europejskiej Inicjatywie Miejskiej oraz o odnowionej Karcie Lipskiej mówiono podczas odbywającego się pod koniec stycznia 2020 roku Forum Miast w Porto - tematy są wciąż bardzo aktualne dla miast.
Thumb 1 3 elementarz2
„Sztuka uczenia” poleca INTERAKTYWNY ELEMENTARZ Z KLASĄ, który w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego i zawieszenia zajęć, jest doskonałym „nauczycielem na odległość”.
Thumb 1 3 krak w str
Aby uregulować działalność platform internetowych oferujących najem krótkoterminowy, konieczne jest wypracowanie jednolitego prawodawstwa w ramach UE – tak uważa Kraków i 21 innych miast europejskich.
Thumb 1 3 tychy now miasto partnerskie
Samorząd Tychów podpisał umowę o partnerstwie z niemieckim Oberhausen. Miasta chcą współpracować w zakresie kultury, oświaty, sportu oraz gospodarki.
Thumb 1 3 elbl g euroregion
Polska strona przejęła prezydencję w Euroregionie Bałtyk, międzynarodowej sieci, skupiającej przedstawicieli samorządów z 9 regionów. Przez najbliższy rok jej Prezydentem będzie prezydent Elbląga.
Thumb 1 3 sit
Turniej Innowacji Społecznych (SIT), organizowany przez Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wyróżnia i wspiera najlepszych europejskich przedsiębiorców działających w sferze społecznej.
Thumb 1 3 logo ke
Włączenie obywateli UE w realizację projektów związanych z polityką spójności przewidują dwa programy pilotażowe uruchomione właśnie przez Komisję Europejską. Oba oferują porady ekspertów i wsparcie.
Thumb 1 3 gda sk  warszawa
Prezydenci 16 europejskich miast i obszarów metropolitalnych, w tym Gdańska i Warszawy, apelują do władz UE o lepsze wykorzystanie środków finansowych na walkę ze skutkami zmian klimatycznych.

Dokumenty

Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Związku Miast Polskich w sprawie art. 40 ustawy z dnia 28 marca, mieniającej ustawę z 2 marca br., dot. epidemii CoViD-19
Pobierz Download icon@2x
stanowiska i uchwały ZMP
Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich wobec projektu ustawy zawartego w druku sejmowym 299
Pobierz Download icon@2x
propozycje legislacyjne
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
Pobierz Download icon@2x
propozycje legislacyjne
Projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców

Multimedia

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się do naszego newslettera wyraża Pani/Pan zgodę na posługiwanie się danymi osobowymi w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do jego wysyłania.

Więcej

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Związek Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu, ul. Robocza 42 , 61-517 Poznań (dalej: my).

Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może się Pani/Pan kontaktować w sprawach związanych z posługiwaniem się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi, które nam Pani/Pan udziela oraz korzystania z praw, które w związku z tym przysługują. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób:

 • listownie na adres: ul. Robocza 42, 61-517 Poznań
 • przez e-mail: rodo@zmp.poznan.pl

Związek Miast Polskich będzie posługiwać się Pani/Pana danymi osobowymi, w celu wysyłania newslettera na podstawie udzielonej zgody (zapisania się do newslettera).

Związek Miast Polskich będzie przechowywać podane dane osobowe do momentu odwołania udzielonej zgody.

Podane dane będą przekazywane do podmiotów z którymi Związek Miast Polskich współpracuje w celu wysyłania newslettera.

Dlatego, że posługujemy się Pani/Pana danymi osobowymi masz prawo:

 1. wycofania zgody na przetwarzanie danych,
 2. dostępu do danych osobowych,
 3. żądania sprostowania danych osobowych,
 4. żądania usunięcia danych osobowych,
 5. żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 6. wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na Pani/Pana szczególną sytuację – w przypadkach, kiedy posługujemy się danymi na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu,
 7. przenoszenia danych osobowych. Aby skorzystać z powyższych praw, skontaktuj się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych .

Pamiętaj też, że masz:

 • Prawo wycofania zgody

  W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na posługiwanie się przez Związek Miast Polskich danymi osobowymi. Jednak cofnięcie zgody nie będzie wpływać na to, że Związek Miast Polskich mógł posługiwać się podanymi danymi osobowymi przez cały okres obowiązywania zgody tj. na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej wycofaniem.

 • Prawo wniesienia skargi do organu

  Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Mniej

Bądź na bieżąco. Dołącz do nas! Fb icon blue@2x