Z Zarządu ZMP w Płońsku
Podczas posiedzenia 23 lutego br. w Płońsku członkowie Zarządu ZMP przyjęli w poczet miast członkowskich Chojnice, które są 356. miastem związkowym. Rozmawiali również o zmianach w systemie finansowania JST.
DSC_6623.JPG
fot. Arch. UM w Płońsku

Członkowie Zarządu zapoznali się z informacją o rozpoczęciu prac nad zmianami w finansach JST w Ministerstwie Finansów oraz o wynikach kontroli sytuacji finansowej JST przeprowadzonej przez NIK. 

5 i 19 lutego br. odbyły się pierwsze spotkania nowego ministra finansów, Andrzeja Domańskiego z przedstawicielami organizacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na drugim spotkaniu MF zaprezentowało już wstępne założenia zmian systemowych w finansach JST. Z powszechną akceptacją zebranych spotkała się główna propozycja nowego systemu, w myśl której udziały JST w podatkach dochodowych (PIT i CIT) byłyby odnoszone do wytwarzanego na terenie danej jednostki dochodu podlegającego opodatkowaniu, a nie ostatecznych wpływów z tych podatków, obarczonych skutkami wprowadzanych centralnie ulg, zwolnień i innych zmian (kwota wolna itp.). Drugim elementem propozycji jest obiektywizacja transferów z budżetu państwa, przekazywanych w formie subwencji ogólnej, jednak wciąż podzielonej na części de facto celowe: oświatowa, wyrównawcza, rekompensująca, równoważąca, regionalna, rozwojowa, uzupełniająca. Więcej o tym - https://www.miasta.pl/aktualnosci/drugie-spotkanie-z-ministrem-finansow-wstepne-zalozenia-zmian-systemowych-w-finansach-jst Jak zauważył Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP, uczestniczący w tych spotkaniach, należy poczekać na symulacje. Już niedługo zostanie opublikowany też bardzo dobry i usystematyzowany materiał pokontrolny NIK dotyczący zmian w systemie finansów JST, który będzie można wykorzystywać w trakcie negocjacji z MF.

Zarząd ZMP pozytywnie zaopiniował projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach (MSWiA). Projekt ten to czysto techniczna regulacja, która ma na celu m.in.: wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), zmianę sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, doprecyzowanie zakresu danych i informacji przetwarzanych w rejestrach i postępowaniach oraz wdrożenie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także wydłużenie okresu ważności dokumentów wydawanych beneficjentom ochrony międzynarodowej.

Dyskusję wywołał projekt ustawy przygotowany przez Lewicę o zmianie ustawy ochronie zwierząt. Regulacja ta stanowi o tym, że gmina może wprowadzić ograniczenia i zakazy wykorzystywania wyrobów pirotechnicznych. Rada gminy może ustanowić wyłączenia i wyjątki z uwagi na tradycyjny sposób celebrowania Nowego Roku, tj. 31 grudnia i 1 stycznia. Rada już teraz może wydać uchwałę w tej sprawie na mocy art. 40 ust 3 i 4 ustawy o samorządzie gminnym (przepisy porządkowe). Aktualnie sankcja za ten czyn regulowana jest przez art. 51 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Powszechnie przyjmuje się, że wybryk (art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń) to zachowanie, które odbiega od przyjętego zwyczajowo postępowania w danym miejscu, czasie i okolicznościach, narusza czy lekceważy obowiązujące zasady współżycia społecznego. Dlatego używanie fajerwerków w miejscach publicznych, choć niewątpliwie stanowi pewną uciążliwość, to w dniach 31 grudnia i 1 stycznia nie łamie tego przepisu. Tak samo możemy mówić o imprezach organizowanych na terenach prywatnych, podczas których odbywa się pokaz pirotechniczny – oczywiście w godzinach poza ciszą nocną.

Ostatecznie ze względu na rozbieżne głosy zdecydowano się nie zabierać stanowiska, tylko poczekać do czasu aż projekt będzie faktycznie procedowany. Niektórzy samorządowcy z miast podkreślali, że jest to nadregulacja, że nie powinno się popierać prawa, które nie jest egzekwowalne, a bardziej skupić się na prośbach i edukacji, że należy dać wolną rękę samorządom, które już dziś mogą podjąć stosowne uchwały w tej sprawie. Pojawiły się też opinie, że najskuteczniejszym kierunkiem może być po prostu zakazać sprzedaży fajerwerków.

Prezydenci i burmistrzowie zasiadający w Zarządzie ZMP generalnie pozytywnie zaopiniowali rozporządzenie MRiT ws. sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy i zdecydowali o przekazaniu uwag miast. Wrocław zgłosił wątpliwości w zakresie stosowania art. 1 ust. 4 projektu. Zgodnie z tym art. możliwe jest ograniczenie obszarów uzupełnienia zabudowy wyznaczonych zgodnie z metodologią przedstawioną w ust. 1, gdyż w projekcie brak jest informacji nt. tego by powierzchnia wyłączona w ten sposób wpływała na wynik obliczeń. Związek wciąż podnosi w trakcie spotkań w ramach KWRiST konieczność przesunięcia terminu wejścia w życie planów ogólnych oraz postulat prefinansowania realizacji planów ogólnych przez miasta. Na stronie ministerstwa (w załączeniu) jest dostępny regulamin i wskazane kwoty, jakie dana gmina otrzyma na realizację planów ogólnych. Więcej - TUTAJ.  ZMP stoi na stanowisku, że pieniądze na ten cel powinny być dla wszystkich, a nie tylko dla 90% JST.

Przy okazji opiniowania tego rozporządzenia przypomniano, że nowe narzędzie w postaci obszarów uzupełnienia zabudowy oddaje w ręce gminy jednoznaczne władztwo planistyczne dotyczące ustalania, dla których terenów nie będą wydawane decyzje o warunkach zabudowy. Będzie to możliwe bez konieczności uchwalania planów miejscowych, których jedynym celem jest właśnie powstrzymanie rozwoju zabudowy na danym obszarze z uwagi na inne wysoko cenione wartości, takie jak ochrona środowiska, bezpieczeństwo publiczne czy racjonalność wykorzystania przestrzeni.

Zarząd Związku postanowił przekazać uwagi miasta Krakowa do rozporządzenia MFiPR ws. udzielania pomocy de minimis na dywersyfikację działalności mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców w ramach KPO. Chodzi po pierwsze o odesłanie do artykułu, który nie został jeszcze dostosowany do nowego sposobu ustalania dostępnego przedsiębiorstwu limitu pomocy de minimis, gdyż przepis ten wciąż traktuje o latach podatkowych (wstecz). Powinno się zmienić treść tak, żeby odesłanie zawarte w treści rozporządzenia dotyczyło pomocy przyznanej w ciągu trzech minionych lat. Oprócz tego, podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy m. in. wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis. W ustawie nie ma jednak zapisu, z którego wynikałaby możliwość przedkładania kopii zaświadczeń. W związku z powyższym zasadne wydaje się nałożenie na wnioskodawców obowiązku załączenia do wniosku o udzielenie pomocy wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis.

Natomiast w sprawie rozporządzenia MFiPR ws. wykazu nieruchomości przekazywanego do Krajowemu Zasobowi Nieruchomości, Zarząd ZMP wydał pozytywną opinię. Ma ono charakter dostosowujący do aktualnych przepisów i uwzględnia zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, w zakresie ustalenia kierunków zagospodarowania przestrzennego, przez plan ogólny gminy.

Zarząd Związku przyjął także tezy sprawozdania z działalności Związku w 2023 roku, bilansu oraz projektu budżetu na rok 2024. Dyrektor ZMP podkreślił, że aż 218 miast członkowskich bierze udział w projektach, w różnym stopniu. Zaakceptowano również, że ZMP będzie przygotowywał kampanię profrekwencyjną.

Przed posiedzeniem Zarządu odbył się briefing prasowy Jak naprawić finanse samorządowe z udziałem prezesa z udziałem Zygmunta Frankiewicza, prezesa Związku i senatora RP, Andrzeja Pietrasika, burmistrza Płońska i członka Zarządu ZMP oraz Andrzeja Porawskiego, dyrektora Biura ZMP. Więcej - TUTAJ

Więcej o Chojnicach w ZMP - TUTAJ.

Joanna Proniewicz, rzecznik prasowa ZMP

Załączniki:
Wykaz maksymalnej kwoty wsparcia na przygotowanie i uchwalenie planu ogólnego dla każdej gminy
Regulamin konkursu

POZOSTAŁE ARTYKUŁY