Kolektory słoneczne, powietrzne pompy ciepła, kotły na biomasę czy fotowoltaika - w sumie 960 nowych instalacji zostanie zamontowanych w Tychach- w mieście rusza właśnie program OZE.

Po ponad dwóch latach oczekiwania i licznych negocjacjach z Urzędem Marszałkowskim urząd miasta podpisał długo oczekiwaną przez mieszkańców umowę na dofinansowanie projektu „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”. 21 lipca br. marszałek województwa wręczył ją Andrzejowi Dziubie – prezydentowi miasta Tychy.

Na realizację projektu miasto otrzymało 20 562 052,07 zł dotacji. Brakującą kwotę 2 671 499,43 zł (11,5%) dołoży miasto ze swojego budżetu, tak, aby zapewnić mieszkańcom 100% finansowania. 

- Blisko 700 osób, które złożyły deklaracje udziału na przełomie lat 2018/2019 będzie mogło rozpocząć montaż kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła, kotłów na biomasę lub instalacji fotowoltaicznych. W sumie w ramach tego programu zostanie zamontowanych 960 instalacji – mówi Bożena Nowak, naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w UM Tychy. 

- Mieszkańcy, którzy zgłosili się do udziału w programie długo czekali na tę chwilę - cieszę się, że nareszcie rozpoczynamy realizację tego programu. Jego uczestnicy będą mogli zainstalować np. kolektory czy pompy ciepła właściwie bez ponoszenia żadnych kosztów. Dzięki wysokiemu poziomowi dofinansowania, bo wynoszącemu aż 88,5%, mogliśmy podpisać umowę w obliczu spadających dochodów budżetu, na który wpływ miał rozwój epidemii COVID-19 – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. - Liczymy, że wpłynie to na poprawę jakości powietrza w Tychach oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii i ogrzewania – dodaje.

Prace potrwają 1,5 roku. Zgodnie z umową termin realizacji całego projektu to 31 grudnia 2021.