Prezydent Torunia Michał Zaleski skierował 30 grudnia 2020 r. do premiera RP Mateusza Morawieckiego apel o wsparcie ośrodków turystycznych w całej Polsce, w tym Torunia.

W liście prezydent Michał Zaleski nawiązał do konferencji prasowej premiera RP z 23 grudnia 2020 roku, która dotyczyła m.in. wsparcia poprzez specjalną tarczę dla gmin i powiatów szczególnie zagrożonych wskutek ograniczeń turystyki. Ponieważ, zgodnie z zapowiedzią premiera, tarcza ta ma objąć swoim działaniem przede wszystkim gminy z południa Polski, prezydent Zaleski zaapelował o rozszerzenie jej zasięgu także na ośrodki turystyczne z innych regionów kraju, które mocno ucierpiały w wyniku ograniczeń związanych z pandemią, w tym Torunia.

- Reprezentując Toruń jako jeden z największych ośrodków turystycznych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Rzeczypospolitej, a jednocześnie ważną destynację turystyczną w skali Europy, proszę o objęcie zapowiadanym wsparciem finansowym Rządu RP podmiotów gospodarczych działających w sektorze turystycznym, także w naszym mieście. Miasto Toruń, z uwagi na swój turystyczny charakter, szczególnie dotkliwie odczuwa skutki wprowadzonych ograniczeń wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa – pisze do premiera prezydent Michał Zaleski.

Prezydent porównał w liście ruch turystyczny w Toruniu w latach minionych z tegorocznym. Zwrócił uwagę, że miasto odwiedzały rzesze turystów krajowych i zagranicznych, co dawało utrzymanie licznym działającym w mieście firmom.

- Straty toruńskich przedsiębiorców i usługodawców w branży turystycznej są dziś ogromne. Część z nich, z przyczyn ekonomicznych, została zmuszona do ograniczenia prowadzonej działalności. Pokładam jednak nadzieję, że w najbliższym czasie turystyka w Toruniu, regionie oraz kraju i Europie zacznie się odradzać – kończy list do premiera prezydent Zaleski.