Z Urzędu Miasta oraz jednostek podległych zniknie plastik, czyli np. opakowania jednorazowe. To efekt prac, które od dłuższego czasu prowadził magistrat oraz Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej.

28 sierpnia prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał w tej sprawie zarządzenie. Z Urzędu Miasta oraz podległych jednostek m.in. znikną plastikowe opakowania jednorazowe.

Jak czytamy w zarządzeniu, wyeliminowane zostaną z użytku m.in. jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki, mieszadełka, patyczki, słomki i pojemniki na żywność wykonane z tworzyw sztucznych. Zostaną zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. W miarę możliwości Urząd będzie również rezygnował z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych przy wykonywaniu bieżących zadań, a także w relacjach z podmiotami zewnętrznymi.

Władze Tomaszowa zachęcają również do podobnych działań mieszkańców w ich domach. Podpowiadają, jak ograniczyć plastik z codziennego użycia.