Świdnik dba o środowisko realizując przedsięwzięcia związane choćby z oszczędzaniem wody czy wykorzystaniem ekologicznych źródeł ciepła. Jego działania oceni jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto.

Budynek żłobka wybudowany w technologii pozwalającej oszczędzać energię cieplną. Deszczówka wykorzystywana do podlewania roślin czy program zakładający montaż pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych w zabudowie jednorodzinnej. To tylko garść przykładów pokazujących, jak Świdnik dba o środowisko. W tym roku jego działania oceni jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto.

19 marca ruszyły zgłoszenia do 8. edycji rywalizacji. Swój wniosek złoży również świdnicki ratusz. Organizatorem konkursu jest Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/ GRID-Warszawa, a współorganizatorem Teraz Środowisko. Projekt odbywa się pod hasłem „Zielona odbudowa”.

Niezwykle inspirujące i warte docenienia jest to, jak miasta angażują się w lepsze jutro. Nasza świadomość ekologiczna stale rośnie, a działania samorządów pielęgnują ją wśród swoich mieszkańców. To bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy potrzebujemy wspólnego działania i kompleksowego podejścia do gospodarowania zasobami naturalnymi, energią czy odpadami – mówi Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Konkurs jest tylko zwieńczeniem wszystkich działań. Mamy świadomość, że na tym nasza praca się nie kończy i że potrzeba jeszcze wiele zmian. Będziemy robili wszystko, by wizerunek Świdnika kojarzył się z zielenią i ekologicznymi postawami – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Choć części rozwiązań zastosowanych w Świdniku nie widać gołym okiem, działają i mają się całkiem dobrze. Tak jest, między innymi z pomysłem na zagospodarowanie wody deszczowej, z którego korzysta Park Avia. Kompleks odzyskuje nagromadzoną deszczówkę i wykorzystuje ją do podlewania roślin. Z kolei w ubiegłym roku, na terenie Adampola, najstarszego osiedla w Świdniku, powstał plac zabaw przyjazny nie tylko dzieciom, ale też przyrodzie. Leśny ogród zabaw przy ul. Wrzosowej wykonany jest z naturalnych materiałów. Na jego terenie posadzono rośliny, które wpisują się w charakter pobliskiego lasu. Dla najmłodszych jest to nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku, ale też edukacji.

Powoli dobiegają końca prace nad nowym żłobkiem, który budowany jest w technologii sprzyjającej środowisku. Dzięki temu będzie zużywał mniej energii cieplnej – przekonuje zastępca burmistrza.