Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet
Kobiety stanowią 30% przedsiębiorców prowadzących własną działalność - dane światowe potwierdzają statystyki z Monitora Rozwoju Lokalnego. Przypadający na 19.11 Dzień Przedsiębiorczości Kobiet ma na celu wzmocnienie pozycji aktywnych kobiet
Inne
Dzień_przedsiebiorczosci_kobiet_-_plansza_1.jpg

Przypadający 19 listopada Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet to największa na świecie inicjatywa na rzecz promocji przedsiębiorczości i rozwoju finansowego kobiet, która obchodzona jest w 144 krajach, również w Polsce. 

Dane z Monitora Rozwoju Lokalnego pokazują, że w Polsce mężczyzn prowadzących własną firmę jest ponad 2 razy więcej niż kobiet. We wszystkich województwach sytuacja jest podobna - stosunek firm prowadzonych przez mężczyzn i kobiety wynosi 70 do 30. Różnice między poszczególnymi regionami są niewielkie i wynoszą do 4%. Województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie nieco wyprzedzają pozostałe regiony z wynikiem 32% (dokładne dane można znaleźć pod tekstem).

W 2021 roku ubezpieczonych w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym z tytułu bycia osobą prowadzącą działalność gospodarczą było: 1,6 mln osób, z czego 0,5 mln stanowiły kobiety.

Najwięcej Polek prowadzących własną działalność gospodarczą jest w przedziale wiekowym 40-49 lat - jest ich 10,6%, a najmniej - 0,6% powyżej 60. roku życia, czyli w wieku emerytalnym, co ilustruje poniższa grafika

Załączniki:
Struktura firm - płeć


POZOSTAŁE ARTYKUŁY