W najbliższym czasie ukraiński Tarnopol zostanie kolejnym miastem partnerskim Suwałk. Oba miasta utrzymują kontakty od 2017 roku czego efektem jest chociażby współpraca Bibliotek Miejskich.

Obecnie przez Radę Miejską w Suwałkach jest procedowany projekt Uchwały Rady Miejskiej nawiązujący tę współpracę.

20 września przedstawiciele Biblioteki Miejskiej w Suwałkach i Urzędu Miasta z ukraińskiego Tarnopola odwiedzili siedzibę suwalskiego „serca czytelnictwa". W spotkaniu uczestniczył m.in. zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski. Przedstawiciele Urzędu Miasta z Tarnopola podziękowali za pomoc jaką suwalczanie udzielają ich miastu i przekazali medal wdzięczności jaki Prezydentowi Miasta Suwałk nadał Mer Tarnopola.

Wizyta zakończyła realizację projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Urząd Miasta Tarnopol. Bibliotekarze i urzędnicy z ukraińskiego Tarnopola zapoznali się z ofertą suwalskiej Biblioteki. Odwiedzili Midicentrum na Osiedlu Północ oraz Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Zapoznali się też z nową wstawa stałą w Muzeum im. M. Konopnickiej.