Kilkuset samorządowców z całej Polski, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw weźmie udział w debacie „Samorządna Rzeczpospolita”, która odbędzie się 4 czerwca w Gdańsku.

Kilkuset samorządowców z całej Polski, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw weźmie udział w debacie „Samorządna Rzeczpospolita”, która odbędzie się we wtorek, 4 czerwca w godz. 14.30-16.30 w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1).

30 lat temu odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, a rok później rozpoczęła się budowa Polski samorządowej. Demokracja na szczeblu lokalnym zyskała realny wymiar. Lokalne wspólnoty zdały swój egzamin. Polska samorządowa to wielki wspólny sukces wszystkich mieszkańców.
Niestety w ostatnich latach obserwujemy działania mające na celu centralizację państwa i ograniczenie roli wspólnot lokalnych. Dlatego, reprezentując mieszkańców, samorządowcy żądają zapewnienia możliwości rozwoju polskich miast i gmin zgodnie z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Lokalnego.
– Chcemy odnowy Polski, chcemy Polski samorządnej i solidarnej, w której mieszkańcy sami decydują o losach swoich lokalnych wspólnot – deklarują samorządowcy.

Debatę rozpoczną: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
W panelu dyskusyjnym do wspólnego samorządowego stołu zasiądą:
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi
Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka
Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
Dyskusję poprowadzi red. Dominika Wielowieyska.

Stanowisko Związku Miast Polskich przedstawi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, a także szefowie pozostałych korporacji samorządowych: