Według Zgromadzenia Ogólnego ONZ powszechnym prawem człowieka jest dostęp do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska. W tę ideę wpisuje się hasło tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.

Wspólnie z Zakładem Zagospodarowania Odpadów, Palmiarnią Poznańską, Fundacją Odzyskaj Środowisko, Firmą MB Recycling Urząd Miasta Poznania proponuje zbiórkę elektroodpadów. W poznańskich szkołach i przedszkolach, a także w sztabie miejskim w MTP, odbywać się będzie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dodatkowo, decyzją partnerów, wszystkie elektroodpady pochodzące z odbiorów domowych oraz zużyty sprzęt zebrany do pojemników ustawionych na terenie Poznania od 19 stycznia aż do końca lutego, będzie doliczony do tej wspólnej zbiórki! Tak więc każda poznanianka i poznaniak, przynosząc elektroodpady, wesprze WOŚP, a zarazem zadba o środowisko i prawidłową segregację odpadów.

Uczestnicy akcji otrzymają pakiety ekologiczno-edukacyjne o tematyce właściwego postępowania z odpadami.

Co się stanie z tą masą zebranych elektroodpadów i jak one mają pomóc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy? Firma MB Recycling, zajmująca się na co dzień profesjonalnym przetwarzaniem elektroodpadów, wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko, przekaże na rzecz WOŚP środki, których wysokość będzie odpowiadała masie zgromadzonych odpadów. Wpłaci na WOŚP 500 zł za każdą tonę zebranego sprzętu!

Podczas finału WOŚP na terenie Międzynarodowych Targów poznańskich poznaniacy znajdą mnóstwo informacji o całym systemie zagospodarowania odpadów komunalnych. Urzędnicy z magistratu przygotowali konkursy, łamigłówki i zabawy dla najmłodszych. Starsi odwiedzający stoisko będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak postępować z odpadami - np. co zrobić z żywymi choinkami.