W Poznaniu trwa XIV edycja akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną „Trzymaj ciepło”. W ramach tegorocznej edycji zostanie przebadanych 380 domów jednorodzinnych z terenu całego miasta oraz 10 kamienic z centrum.

„Trzymaj ciepło” to cykliczny program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, skierowany do mieszkańców Poznania. Projekt doczekał się aż trzynastu edycji organizowanych w latach 2009 - 2021 we współpracy z Veolią Energia Poznań. Od 2022 roku kontynuację projektu Miasto Poznań realizuje ze środków własnych. Program ma charakter edukacyjny i informacyjny, promując działania energooszczędne i proekologiczne. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy wydana na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca, dowiadując się, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Posiadając taką wiedzę właściciele budynków mogą zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników. Do tej pory, w trzynastu edycjach akcji, wykonano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 250 kamienic.

Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia 2022 r. Ekipy przebadały już blisko 270 z zaplanowanych 380 budynków.