Poznań – Targi otwierają się na mieszkańców
Plac na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie nosił nazwę Powszechnej Wystawy Krajowej - tzw. Pewuki. Taką decyzję podjęli radni miasta. Teraz plac będzie otwarty dla wszystkich, nie tylko gości targowych.
Poznań-targi_otwierają_się_na_mieszk.jpg
fot. poznan.pl

Plac na terenie MTP powstał nad oddanym w ostatni weekend do użytku podziemnym parkingiem, największym w Poznaniu. Jego dostępność mimo położenia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to początek otwierania się terenu targów na mieszkańców. Oficjalna inauguracja placu PWK planowana jest na 19 listopada i będzie połączona z otwarciem na terenie MTP jednej z tegorocznych lokalizacji Betlejem Poznańskiego.

Plac pomieści ponad 10 tysięcy osób i sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów. W przyszłości w pobliskim pawilonie 2 mają powstać liczne restauracje i kawiarnie. Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się na placu były wrześniowe zawody triathlonowe Enea IRONMAN Poznań.

Powszechna Wystawa Krajowa - zwana Pewuką - to największe i najważniejsze wydarzenie w międzywojennej historii Poznania oraz najbardziej spektakularna impreza w historii II Rzeczpospolitej, która trwała od 16 maja do 30 września 1929 r. Zorganizowano ją z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, aby zaprezentować dorobek polskiej nauki, myśli technicznej, przemysłu, kultury i sztuki odrodzonego państwa. Wystawa zajęła 65 ha, w tym obecne tereny MTP, park Kasprowicza i Wilsona oraz tereny uniwersyteckie przy ulicach Grunwaldzkiej i Śniadeckich. Na tych obszarach ustawiono 112 pawilonów wystawowych, z których wiele przeszło do historii jako wybitne osiągnięcia architektury. Najwspanialszym miejscem na wystawie był zaprojektowany przez Rogera Sławskiego imponujący plac zwany placem św. Marka, który zdobiły dwie wielkie fontanny.

16 maja 1929 r. wystawę uroczyście otworzył prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. W ciągu 138 dni odwiedziło ją ponad 4 mln osób i okazała się wielkim sukcesem organizacyjnym miasta. Ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski powiedział, że wystawa była największym zbiorowym czynem Polaków i syntezą 10 lat niepodległości Polski.

Wystawę poprzedziło stworzenie w Poznaniu przestrzeni targowej oraz wielu budowli, które istnieją do dziś i są częścią wizerunku miasta. To m.in. Collegium Chemicum; Collegium Anatomicum, pawilony targowe nr 2 i 3, fontanna w parku Wilsona, zmodernizowane zoo przy ul. Zwierzynieckiej, a także powiększona i przebudowana Palmiarnia Poznańska.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY