Poznań znalazł się wśród miast, które zdobyły tytuł „Samorządu przyjaznego kobietom” w plebiscycie organizowanym przez redakcję Gazety Wyborczej i Fundację Ogólnopolski Strajk Kobiet. Nagrody wręczono 10 marca w Gdańsku.

Nagroda jest potwierdzeniem tego, że Poznań jest dostępny i przyjazny dla wszystkich, niezależnie od płci. Jest też miastem wolnym, otwartym i odważnym w podejmowaniu inicjatyw, które wspierają kobiety i pomagają realizować ich cele i plany – czytamy na oficjalnym portalu informacyjnym miasta.

17 października 2022 roku ruszył pierwszy Poznański Tydzień Kobiet. Rozpoczął się wyjątkowym spotkaniem w CK Zamek - jego nietypowa forma pozwoliła otwarcie porozmawiać o ważnych nie tylko dla kobiet sprawach. Przez 7 dni na poznanianki w każdym wieku czekały liczne spotkania i warsztaty. Ten tydzień zakończył pierwszą w stolicy Wielkopolski inicjatywę „Poznanianki”- promującą aktywne i inspirujące kobiety, które działają na rzecz Miasta oraz jego mieszkanek i mieszkańców.

Miasto dba również o aktywizację kobiet - m.in. dotując warsztaty i spotkania pokazujące, jak bardzo brakuje ich głosu i obecności w codziennej debacie publicznej. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Julii Woykowskiej.

Od 2018 roku w mieście działa Punkt Profilaktyki Intymnej - dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Miejsce to oferuje dostępność do badań USG, mammografii oraz skierowań na badania diagnostyczne. Mogą z niego korzystać również mężczyźni, korzystający z pomocy urologa.

W poznańskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi - do dyspozycji wszystkich dziewcząt. W Poznaniu realizowane są też bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV, skierowane w dużej mierze do nastoletnich dziewczynek. Głównym celem programu jest ograniczenie występowania chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy.

Miasto Poznań dofinansowuje też zabiegi in vitro, pozwalając kobietom spełnić marzenia o zostaniu mamą. Poznanianki mają także zapewnione wsparcie w zakresie godzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Miasto od lat dofinansowuje też miejsca w żłobkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa miejsc w przedszkolach.

Poznanianki, które skończyły 50 lat, mogą skorzystać z dofinansowanego przez Miasto programu profilaktycznego, pozwalającego na wczesne wykrywanie osteoporozy. Tylko w ubiegłym roku skorzystało z niego 1016 osób.

W stolicy Wielkopolski działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Osoby doświadczające przemocy przez całą dobę mogą uzyskać tam wsparcie. Choć MCIK funkcjonuje z myślą o wszystkich poznaniakach, z pomocy placówki korzystają najczęściej kobiety. Miasto finansuje również wiele programów skoncentrowanych na przeciwdziałaniu przemocy - prowadzą je wybrane w otwartych konkursach organizacje pozarządowe.