Uroczystość w pierwszą rocznicę śmiertelnego zbrodniczego ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z 13 stycznia 2019 r. rozpoczęła się o godz. 19.40, biciem dzwonów w kościołach Śródmieścia.

Gdańszczanki i gdańszczanie zaczęli zbierać się wokół Katowni (na Targu Węglowym i przy ul. Bogusławskiego) już o godz. 19, przynosząc ze sobą flagi swojego miasta, Polski i Unii Europejskiej. Przyszło kilka tysięcy osób.

Rok temu finał WOŚP odbywał się w przestrzeni między Złotą Bramą i Katownią, nieopodal pierzei budynków przy ul. Bogusławskiego. W poniedziałek, 13 stycznia 2020 r. scenę, z której przemawiali najbliżsi śp. Pawła Adamowicza i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, ustawiono także przy Katowni, lecz frontem do Złotej Bramy i tablicy pamiątkowej, znajdującej się w posadzce u wejścia do niej.

Najbliżsi Pawła Adamowicza i Aleksandra Dulkiewicz złożyli symboliczne białe róże na tablicy ku pamięci Pawła Adamowicza, a wszyscy świadkowie uroczystości bili w tym czasie brawo - zamiast minuty ciszy, jako wyraz uznania dla dokonań Pawła Adamowicza na rzecz Gdańska.

TREŚĆ TABLICY

Pamięci Pawła Adamowicza
prezydenta Gdańska 1998 - 2019

Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem.
Gdańsk chce być miastem solidarności.
Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie.
Dziękuję Wam!

W tym miejscu Paweł Adamowicz mówił te słowa 13 stycznia 2019 roku.
Chwilę później, na naszych oczach, został brutalnie zamordowany.

Pamiętamy!
Gdańszczanki i Gdańszczanie

fot. www.gdansk.pl

Na ceglanej ścianie zabytku, nad sceną, wyświetlono imię i nazwisko zmarłego prezydenta napisane "solidarycą" - to logo wykonane rok temu przez artystę Jerzego Janiszewskiego, autora historycznego znaku Solidarności, który powstał podczas strajku Stoczni Gdańskiej, w sierpniu 1980 r.

Nieopodal Katowni, w asfaltowej jezdni ul. Bogusławskiego zamontowano lampę w kształcie krzyża - jest to oznaczenie miejsca, w którym Paweł Adamowicz został śmiertelnie raniony. W jednym z ramion krzyża znajduje się napis:

"PAMIĘTAMY
13.01.2019
WE REMEMBER"

Następnie zebrani udali się w stronę Bazyliki Mariackiej na międzywyznaniową modlitwę przy grobie prezydenta Gdańska. Przemarszowi przez ul. Długą towarzyszyło włączenie iluminacji, które stworzyły świetlny łuk nad idącymi, a także - nieodłącznie już związany z żałobą po Pawle Adamowiczu utwór "Sound of Silence" zespołu Simon&Garfunkel grany na carillonie Ratusza Głównego Miasta przez Monikę Kaźmierczak, carillonistkę Gdańska.