Oświęcim - Samorządowcy wyrażają sprzeciw wobec użycia symbolu Auschwitz
Rada Miasta Oświęcimia 31 maja br. przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego użycia symbolu Auschwitz — miejsca największej tragedii w dziejach ludzkości, w politycznym spocie reklamowym partii PIS.
Z naszych miast
samorzadowcy-wspolnie-o-spocie-PiS-768x513.jpg
fot. Fot. RL/Starostwo Powiatowe

Stanowisko
Rady Miasta Oświęcim
dotyczące użycia symbolu Auschwitz — miejsca największej tragedii w dziejach ludzkości,
w politycznym spocie reklamowym partii Prawo i Sprawiedliwość

Rada Miasta Oświęcim wyraża zdecydowany i stanowczy sprzeciw wobec skandalicznego wykorzystania przez partię Prawo i Sprawiedliwość w politycznym spocie reklamowym symbolu Auschwitz oraz pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego w byłym nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Świadczy to o braku przyzwoitości i upadku zasad moralnych autorów spotu. Auschwitz jest symbolem nienawiści i pogardy do drugiego człowieka. To miejsce wymaga ciszy, zadumy i spokoju.

Powinno być otoczone czcią i szacunkiem. Tragedia ponad miliona ludzkich istnień nie może być wykorzystywana do osiągania jakichkolwiek politycznych celów godzących w pamięć ofiar i ich rodzin. Jesteśmy oburzeni tak cynicznym i instrumentalnym wykorzystaniem symbolu największej zbrodni w dziejach ludzkości. Pamięć o ofiarach Auschwitz powinna nas łączyć a nie dzielić. Oświęcim jako Miasto Pokoju działa na rzecz edukacji pokojowej, tolerancji i poszanowania innych.

Żądamy od partii Prawo i Sprawiedliwość natychmiastowego zaprzestania publikacji spotu w przestrzeni publicznej.

W załączeniu uchwała. 

Oprócz tego prezydent Oświęcimia, starostwa powiatu oświęcimskiego i wójt gminy Oświęcim podpisali 1 czerwca br. też wspólne stanowisko w sprawie użycia symbolu Auschwitz – miejsca największej tragedii w dziejach ludzkości, w politycznym spocie reklamowym partii Prawo i Sprawiedliwość:

Wyrażamy głębokie oburzenie w związku z opublikowanym w mediach społecznościowych przez Prawo i Sprawiedliwość spotem dotyczącym organizowanego przez Donalda Tuska Wielkiego Marszu 4 czerwca pod hasłem „Pokażmy naszą siłę”. Demonstracja ma być wyrazem jedności sił demokratycznych, sprzeciwiających się drożyźnie, kłamstwu, nieuczciwości w życiu publicznym, a opowiadającymi się za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską.

Przypisywanie organizatorom Marszu motywacji, którymi kierowali się zbrodniarze z KL Auschwitz-Birkenau jest przejawem szczególnego upadku moralnego i intelektualnego. Łączenie ofiar II wojny światowej, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z Marszem w obronie demokracji uznajemy za przekroczenie wszelkich granic publicznej debaty!

Wykorzystywanie do walki politycznej pamięci ofiar II wojny światowej i kadrów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jest niedopuszczalne, nieakceptowalne i bolesne.

Jako Mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej mocno doświadczonej II wojną światową, szczególnie poprzez okrucieństwo stosowane na więźniarkach i więźniach KL Auschwitz, stanowczo żądamy od partii Prawo i Sprawiedliwość natychmiastowego zaprzestania publikacji spotu w przestrzeni publicznej.

Nienawiść, zło i okrucieństwo często zaczynają się od słów i obrazów umiejętnie stosowanych do manipulacji i niszczenia drugiego człowieka, dlatego sprzeciwiamy się stosowaniu tego typu narzędzi przeciwko ludziom, procesom demokracji i wizerunkowi Polek, Polaków i Polski.

Łączenie ofiar II wojny światowej, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z Marszem 4 czerwca 2023 uznajemy za niestosowne i oburzające!

Niech nasz apel będzie wypełnieniem słów byłego więźnia Mariana Turskiego wygłoszonych 27 stycznia 2020 roku w Oświęcimiu, podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau: „Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana.”



Więcej informacji

Załączniki:
Uchwała RM Oświęcimia


POZOSTAŁE ARTYKUŁY