21 postulatów – samorządowcy z całego kraju zaprezentowali najważniejsze tematy i wyzwania dla polskich miast i gmin wiejskich. Kilkuset samorządowców spotkało się na debacie „Przyszłość samorządów”.

- Nie przez przypadek postanowiliśmy nawiązać do 21 postulatów strajkujących w 1980 roku robotników. Tak jak oni walczyli o demokrację, tak my musimy walczyć o to, żeby ta demokracja w Polsce się utrzymała. Musimy wytłumaczyć wszystkim, że ta demokracja nie jest dana raz na zawsze - mówił 31 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.  Kilkuset samorządowców z całej Polski spotkało się na debacie „Przyszłość samorządów”, by ogłosić 21 postulatów samorządowych. Dotyczą one najważniejszych tematów i wyzwań, z jakimi mierzą się na co dzień mieszkańcy Polski.

Ogólnopolska debata na temat przyszłości samorządów rozpoczęła się 4 czerwca 2019 roku w Gdańsku, podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności.  Kilkuset wójtów burmistrzów, starostów, prezydentów oraz marszałków podpisało 21 tez, które skierowano do konsultacji z mieszkańcami gmin i dużych miast, przedstawicielami sektora pozarządowego i ze środowiskiem samorządowym. W całej Polsce odbywały się spotkania z mieszkańcami, uruchomiona została strona internetowa www.SamorzadyDlaPolski.pl, na której wszyscy mogli zgłaszać swoje uwagi i pomysły oraz wyrażać akceptację lub dezaprobatę dla zaproponowanych rozwiązań.

W wyniku konsultacji tez samorządowych powstało 21 postulatów. Dotyczą one najważniejszych tematów i wyzwań, z jakimi mierzą się wspólnoty lokalne, m.in. niewystarczające finansowanie, problemy w służbie zdrowia, edukacji, czy wykluczenie komunikacyjne:

- Państwo powinno zająć się tym, czym musi; czym nie musi - lepiej niech zajmie się obywatel – mówiła Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, wspominając jednego z twórców samorządu w Polsce, profesora Jerzego Regulskiego.

Uczestnicy debaty podkreślali, że wzmocnienie samorządów miast i wsi przedkłada się wprost na wzmocnienie państwa, które zgodnie z art. 15 Konstytucji powinno gwarantować decentralizację władz publicznych w Polsce. Paneliści wyrazili nadzieję, że determinacja i zaangażowanie tysięcy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów, wyrażone w 21 postulatach, będą kluczowym tematem najbliższej kampanii wyborczej:

- Będziemy domagać się realizacji naszych postulatów, zarówno w kampanii, jak i po wyborach. Postulaty kierujemy do rządu i wszystkich ugrupowań politycznych. Będziemy kontynuować debatę, a jej kulminacją będzie przypadająca w przyszłym roku 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku. Doświadczenie 30 lat samorządnej Polski pokazuje, że decentralizacja i silne wspólnoty lokalne budują silne państwo – mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Uczestnikami dyskusji byli:
Elżbieta Bieńkowska, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług,
Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskie
Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich,
Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Pełna treść 21 postulatów znajduje się na stronie: www.SamorzadyDlaPolski.pl.

Zapis debaty na stronie: https://www.facebook.com/SamorzadyDlaPolski/.