O prawach człowieka w polskich samorządach – przedłużona rejestracja na konferencję
Stowarzyszenie Arteria oraz Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich zapraszają 21 kwietnia br. na konferencję online „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”
miasta-praw-czlowieka.jpg

Konferencja odbędzie się w godzinach 13.00-15.15 na platformie Zoom. 
Informujemy, ze rejestracja została przedłużona do wtorku, 20 kwietnia.

Prawa człowieka na poziomie lokalnym to działania na rzecz włączenia i spójności społecznej, dobrej jakości życia dla wszystkich osób budujących wspólnotę lokalną. Przez działania na rzecz równości i włączania rozumiana jest taka konstrukcja polityk, programów i usług ogólnych, by uwzględniały potrzeby wszystkich osób, w tym mierzących się z zewnętrznymi ograniczeniami i marginalizacją ze względu na niepełnosprawność, pochodzenie czy wiek.

Projekt „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”, którego liderem jest Stowarzyszenie Arteria, a partnerem strategicznym Związek Miast Polskich, zmierza do tego, by zbudować narzędzia dla kreowania miast włączających, miast dla wszystkich, gwarantujących równość i przeciwdziałających dyskryminacji.

Obecnie, gdy miasta w Europie i na świecie zostały mocno dotknięte przez pandemię, a rzeczywistość okazała się być sprawdzianem dla naszej solidarności z osobami dotkniętymi chorobą, problematyka realizacji praw człowieka nabiera szczególnego znaczenia. Samorządy w Polsce i w Europie uczą się, jakie są standardy tych działań, gwarancje praw każdej i każdego z nas i jakie są ich instytucjonalne formy. Nawiązują partnerstwa, porozumienia, bazują na dokumentach wypracowanych na poziomie międzynarodowym, by móc współtworzyć, ale i wprowadzać dobre praktyki w tym zakresie.

Zapraszamy Państwa na spotkanie, podczas którego przedstawiciele Agencji Praw Podstawowych UE podzielą się z przedstawicielami polskich miast wskazówkami, dobrymi praktykami, inspiracjami i rozwiązaniami dotyczącymi realizowania praw człowieka przez samorządy lokalne. To potrzebne i utrzymane w duchu praktycznych rozwiązań spotkanie otworzy ważny rozdział bezpośredniej współpracy polskich miast z Agencją Praw Podstawowych, której efektem będzie wypracowanie jednolitego standardu praw człowieka w polskich samorządach - standardu, którego przestrzeganie będzie pierwszym krokiem do przystąpienia również polskich miast do europejskiej sieci miast praw człowieka.

Zaproszenie na konferencję przyjęli specjaliści i specjalistki zajmujący się wdrażaniem systemowych rozwiązań równościowych w Polsce i przybliżą nam korzyści oraz ramy zobowiązań dla miast uwzględniających perspektywę praw człowieka na poziomie lokalnym.

Program spotkania znajduje się w załączeniu.

Rejestracji na konferencję można dokonać do dnia 20 kwietnia klikając w poniższy link:
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=sp2f3f7gL0a7U55xJZ-OZXOsKpRsw2lMsOhbxdNJ0QJUNUhOSU9DQkdDUU5EQ0FBWjdRQVJBSlgzTy4u



Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG


Załączniki:
Program konferencji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY