MIASTA WOBEC EPIDEMII - komunikat nr 1
Biuro ZMP 12 marca br. informuje o zaleceniach dla miast w związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz propozycjach rozwiązań dotyczących m.in. osłon dla JST przed utratą płynności finansowej.
logo-zmp-2.jpg

MIASTA WOBEC EPIDEMII

KOMUNIKAT nr 1

12 marca 2020 r.

  1. W dniu dzisiejszym wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które wprowadzi pierwsze regulacje dotyczące zasad i procedur działania, w tym organizowania życia publicznego w stanie zagrożenia epidemicznego. Jego tekst nie jest jeszcze ogłoszony. Po ogłoszeniu należy go bezwzględnie przestrzegać.
  2. W dniu dzisiejszym nie istnieje żadna szczególna regulacja dotycząca funkcjonowania urzędów w sytuacji epidemicznej.
  3. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad szczególnymi rozwiązaniami dotyczącymi między innymi terminów płatności podatków i opłat lokalnych, a także terminów obowiązujących w proce­durach administracyjnych. Związek wystąpił o pilne wprowadzenie tych rozwiązań, z jedno­czesnym zapewnieniem osłony w przypadku zagrożenia JST utratą płynności finansowej.
  4. Zaleca się – na podstawie specustawy i oczekiwanego rozporządzenia – czasowo zawiesić udział mieszkańców w obradach plenarnych organów stanowiących i ich komisji, przy zapewnieniu pełnego dostępu do transmisji i innych informacji o tych obra­dach. Związek wystąpił o uwzględnienie tego problemu w przygotowywanych regulacjach.
  5. Zaleca się wprowadzanie ograniczeń przyjmowania interesantów w urzędach. Sale obsłu­gi w najczęściej odwiedzanych wydziałach nie są przygotowane do stworzenia warunków ste­rylnych. Stwarza to sytuację zwiększonego zagrożenia zarówno dla interesantów jak i naszych pracowników. Należy rozważyć czasowe ograniczenie osobistego przyjmowania skarg oraz zakresu załat­wianych spraw urzędo­wych do tych, które bezwzględnie wymagają osobistej obecności, w celu potwier­dzenia tożsamości (niektóre akty stanu cywilnego). Należy także wprowadzić limity równoczesnej obec­ności interesantów w salach obsługi (nawet wy­posażonych w okienka obsługi) i w poczekalniach (przebywanie na powietrzu wielokrotnie – zdaniem specjalistów – zmniejsza zagrożenie zakażeniem).
  6. Równocześnie miasta zwiększają – w granicach posiadanych możliwości – zakres spraw możliwych do załatwienia przez internet i telefon. Istniejące i nowe infolinie powinny wskazywać mieszkańcom sposoby załatwienia poszczególnych spraw bez przychodzenia do urzędu. Informacje są dostępne na stronach internetowych urzędów miast. 
  7. Telepraca to jedno z najskuteczniejszych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo pracy naszych pracowników. Należy ją wykorzystywać nie tylko wobec osób, które mają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale także tych, które dojeżdżają do pracy środkami transportu publicznego, zwłaszcza z dalszych odległości.
  8. Transport publiczny jest obecnie widocznie mniej obciążony, ponieważ nasi mieszkańcy znacznie ograniczają swoją aktywność. Ułatwia to podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów i kierowców.
  9. We wtorek, 17 marca, Zarząd Związku odbędzie wirtualne posiedzenie
    poświęcone omówieniu sytuacji w miastach.
    Prosimy o kierowanie do Biura Związku za pośrednictwem poczty elektronicznej wszelkich uwag i postulatów, które Zarząd powinien uwzględnić.
  10. Link do oświadczenia Prezesa Rady Ministrów:  https://www.facebook.com/111465470197991/posts/204378537573350/?vh=e&d=n

    Biuro ZMP

Załączniki:
Miasta wobec epidemii - komunikat nr 1


POZOSTAŁE ARTYKUŁY