Łotewscy samorządowcy podpatrują najlepszych
Kolejny raz już w tym roku delegacja łotewskich samorządowców przyjechała do Polski na wizytę studyjną w ramach projektu ze środków norweskich dotyczącego ułatwiania współpracy międzygminnej i wzmacniania zasad dobrego zarządzania.
20231108_154430.jpg

W dniach 7-9 listopada br. na kolejną już wizytę studyjną przyjechała do Polski 14-osobowa grupa samorządowców z Łotwy. Wizytę zorganizował Związek Miast Polskich w ramach wieloletniej współpracy z partnerem z Łotwy – Łotewskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.

Podczas pierwszego pobytu, w lutym br. łotewscy goście odwiedzili Metropolię Gdańską oraz Dzieżgoń (jako przykład dobrej współpracy miejsko-wiejskiej).

Tym razem ZMP zaprosił łotewskich partnerów do stolicy, gdzie spotkali się m.in. z przedstawicielem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, który opowiedział, czym jest Krajowa Polityka Miejska, jak była przygotowywana i wdrażana oraz jak funkcjonuje. Goście zapoznali się również z Europejską Inicjatywą Miejską i działaniami prowadzonymi w jej ramach przez polskie miasta. Z kolei Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP przedstawił Monitor Rozwoju Lokalnego, który umożliwia kompleksową analizę miast, gmin i miejskich obszarów funkcjonalnych na podstawie publicznie dostępnych danych. Dyrektor ds. legislacyjnych UMP, Tomasz Fijołek opowiedział o zintegrowanych inwestycjach terytorialnych. Goście  dowiedzieli się również o działalności Centrum Komunikacji Społecznej Miasta Stołecznego Warszawy.

Ogromne wrażenie wywarła na łotewskich samorządowcach wizyta w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim – mieście, które od blisko 30 lat zarządzane jest przez burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego. Wraz z zespołem takich jak on pasjonatów całkowicie zmienił wizerunek swojego miasta, które z zaniedbanego, postpeerlowskiego lokalnego ośrodka stał się najbogatszym miastem na Mazowszu (z budżetem na poziomie 400 mln zł). Dziś Grodzisk jest miejscem, gdzie prężnie działają firmy m.in. z branży produkcyjnej i transportowej, które oferuje bogatą ofertę kulturalną i sportową, dba o mieszkańców w każdym wieku. To nowoczesne miasto, z którego mieszkańcy są dumni, do którego co roku sprowadza się około tysiąca nowych osób. O tym, jak to się robi, ale też o obecnych wyzwaniach, inwestycjach i planach opowiedzieli dwaj zastępcy burmistrza: Tomasz Krupski i Norbert Cegliński.

Samorządowcy z Łotwy zwiedzili zabytkową Willę „Niespodzianka” oraz nowoczesny Ratusz Miejski, Mediatekę i Halę Widowiskowo-Sportową na 3,5 tysiąca miejsc, w której mieści się również obserwatorium astronomiczne i Laboratorium Przyszłości, gdzie - dzięki wykorzystaniu rozwiązań z amerykańskiego Centrum Kosmicznego na Cape Canaveral - można zdobyć najnowocześniejszą wiedzę o kosmosie.

Celem wizyty było zapoznanie się z dobrymi polskim praktykami we wdrażaniu krajowej polityki miejskiej w odniesieniu do Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz współpracy miast i zrównoważonego planowania miejskiego. Delegacja łotewska wyjechała pełna wrażeń i pomysłów na usprawnianie funkcjonowania swoich samorządów. Przed powrotem goście dowiedzieli się również o działalności Centrum Komunikacji Społecznej Miasta Stołecznego Warszawy.

hh


POZOSTAŁE ARTYKUŁY