Już 3 i 4 lutego do Łodzi zjadą samorządowcy z całego kraju, aby opracować odpowiednie działania na rzecz klimatu, jakie można podjąć w metropoliach i małych miejscowościach.

W zeszłym roku cały świat spotkał się na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, gdzie dyskutowaliśmy o przyszłości naszej planety w dobie bardzo niepokojących zmian klimatycznych. Wnioski ze szczytu nie budzą wątpliwości – musimy odejść od węgla i paliw kopalnych. Musimy powstrzymać wzrost temperatury powietrza oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Działania pojedynczych jednostek jednak nie wystarczą. Trzeba zbudować masowy ruch liderów lokalnych na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. My, samorządowcy powinniśmy działać razem i mówić jednym głosem. Dlatego wspólne działanie zaczniemy w Łodzi podczas lokalnego szczytu klimatycznego COP – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi, ambasador Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu w Polsce.

W programie dwudniowego spotkania są wykłady ekspertów, panele dyskusyjne i warsztaty.

Wszystkie samorządy stoją obecnie przed wyzwaniem wykorzystania funduszy Europejskiego Zielonego Ładu w najbliższej perspektywie unijnej. Musimy nauczyć się jak realizować inwestycje z poszanowaniem środowiska, jak zazieleniać miasta, nie tylko w dużych ośrodkach oraz wymieniać się wiedzą i wprowadzać w życie rozwiązania sprawdzone w innych miejscach. Podczas dwóch dni spotkań w gronie samorządowców i ekspertów będziemy dyskutować m.in. o roli wody w miastach i jej retencji, roli energii i energetyki samorządowej, trendach w projektowaniu, a także ograniczeniach jakie musimy dzisiaj pokonać w drodze do klimatycznej neutralności – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Poza pandemią COVID-19, głównym wyzwaniem dzisiaj staje się rozwiązanie problemu drastycznych podwyżek cen paliw w kontekście konieczności wymiany bezklasowych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Każdy, kto zdecydował się na wymianę pieca węglowego na gazowy ponosi dzisiaj dużo większe koszty ogrzewania z uwagi na drastyczny wzrost cen gazu. Jak zatem przekonywać ludzi do likwidacji kopciuchów? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy wydarzenia.