Kraków wraz z Helsingborgiem (Szwecja), Sofią (Bułgaria) i Tallinem (Estonia) trafił do ścisłej finałowej czwórki, ubiegającej się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”. Ogłoszenie wyników 9 września

W tegorocznej edycji konkursu wystartowały również: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej) oraz Zagrzeb (Chorwacja), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.

Jak napisali organizatorzy konkursu na swojej stronie: „Dziesięć europejskich miast wyznacza drogę ku zrównoważonemu rozwojowi, przechodząc do ostatniego etapu konkursu Europejskiej Zielonej Stolicy i Zielonego Liścia, w czasach bezprecedensowych kryzysów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych. Miasta zostały wybrane na podstawie ich zaangażowania w rozwiązywanie miejskich problemów środowiskowych”.

„Z dumą przyglądam się przedsięwzięciom realizowanym w Krakowie, szczególnie tym, mającym pozytywny wpływ na środowisko, klimat o raz jakość życia mieszkańców miasta. Determinacja miasta Krakowa dla wdrażania wieloletnich i wielowymiarowych inwestycji prośrodowiskowych, powinna stać się przykładem dla miast europejskich w zakresie planowania i realizacji transformacji w kierunku przyjaznego środowiskowo i klimatycznie miasta” – czytamy w liście Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska skierowanym do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w czwartek, 9 września. Więcej informacji o konkursie tutaj.