Rozwój każdej miejscowości w sposób zrównoważony, to nieograniczona szansa na lepszą jakość życia jej mieszkanek i mieszkańców. Dlatego wszystkie inwestycje realizowane w celu poprawy środowiska, są cenne i powinny być wyróżnione.

Z misją wspierania i docenienia projektów tworzonych w miastach, Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa organizują kolejną edycję konkursu Eco-Miasto. Konkurs ten jest ogólnopolski i ma za zadanie popularyzować ideę zrównoważonego rozwoju ośrodków zurbanizowanych.

Organizatorzy konkursu zapraszają polskie miasta do udziału i zgłoszenia inwestycji spośród pięciu kategorii nagradzanych projektów:

  • Gospodarka wodna;
  • Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym;
  • Zieleń miejska, zielono-błękitna infrastruktura;
  • Zrównoważona mobilność;
  • Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii.

Na przestrzeni lat mieliśmy już przyjemność wyłaniać zwycięskie projekty ośmiokrotnie, w tym roku realizujemy 9. edycję programu Eco-Miasto, co jest niezwykłą szansą również do wymiany doświadczeń — zgłaszający będą bowiem mogli zaprezentować zrealizowane projekty i inwestycje środowiskowe na forum ogólnopolskim – czytamy w zaproszeniu.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i samorządy. Laureaci zostaną wyłonieni oddzielnie spośród miast poniżej, jak i powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Samorządy i gminy mogą przystąpić do konkursu do 31 sierpnia 2022 roku poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie: https://www.eco-miasto.pl/konkurs/.