Konferencja: Miasta w dialogu - jak robić lepsze konsultacje społeczne
- Kiedy: 20 maja 2026, 10:00–15:30
- Gdzie: Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15, Warszawa
- Dla kogo: osoby pracujące w administracji samorządowej
Pokazane zostaną efekty działań Fundacji Think Tank Miasto i miast partnerskich w projekcie Aktywny Dialog, Systematyczna Ewaluacja, Lepsza Partycypacja: Chełma, Mińska Mazowieckiego, Ostrołęki oraz Stalowej Woli. Będzie można też poznać doświadczenia m.st. Warszawy.
Osoby pracujące w urzędach oraz ekspertki i eksperci podzielą się swoim doświadczeniem. Opowiedzą, jak prowadzić konsultacje, które:
- przyciągają mieszkanki i mieszkańców,
- pomagają zebrać wartościowe wnioski,
- wspierają podejmowanie decyzji.
Ramowy program konferencji (szczegóły wkrótce)
- 9:30–10:00 – rejestracja i kawa powitalna
- 10:00–11:30 – I blok wystąpień
- 11:30–11:45 – przerwa kawowa
- 11:45–13:30 – II blok wystąpień
- 13:30–14:15 – przerwa obiadowa
- 14:15–15:30 – spotkania tematyczne w grupach (do wyboru)
I blok: Planowanie konsultacji społecznych
Będzie można poznać przykłady konsultacji z miast partnerskich projektu: Chełma, Ostrołęki, Stalowej Woli i Mińska Mazowieckiego. Będzie mowa m.in. o konsultacjach: uchwały krajobrazowej, gminnego programu rewitalizacji, polityki kulturalnej oraz działań na rzecz ożywienia miejskich rynków. Uczestnicy zobaczą, jak przygotować proces konsultacyjny, określić jego cele i jak dobierać odpowiednie narzędzia.
II blok: Wykorzystanie wyników i ewaluacja
Będzie można dowiedzieć się, jak wykorzystywać wyniki konsultacji. I to, jakie mają znaczenie w planowaniu strategicznym. Będzie mowa m.in. o roli badań, analizie zebranych opinii, ewaluacji procesów partycypacyjnych i komunikacji z mieszkańcami. Swoimi przykładami podzieli się Warszawa. Opowie m.in. o konsultacjach ograniczania nocnej sprzedaży alkoholu oraz przemiany skweru Jura, które pokazują, jak trafna diagnoza i dobrze zaprojektowane konsultacje mogą wspierać dalsze decyzje miasta.
III. Sesje tematyczne (do wyboru)
Praca w mniejszych grupach nad wybranymi zagadnieniami, m.in.:
- jak zapraszać do udziału w konsultacjach (także z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych),
- jak włączać młodzież w procesy partycypacyjne,
- jak planować działania konsultacyjne i dobierać odpowiednie metody,
- jak prowadzić spotkania konsultacyjne, aby były efektywne i wartościowe.
Dlaczego warto wziąć udział?
- uporządkujecie swoją wiedzę o konsultacjach społecznych,
- poznacie rozwiązania stosowane w innych samorządach,
- wymienicie się doświadczeniami z praktykami z całej Polski,
- otrzymacie nową publikację o konsultacjach społecznych, przygotowaną przez Fundację Think Tank Miasto.
Informacje organizacyjne
- zgłoszenia poprzez formularz [ kliknij tutaj] do 8 maja 2026 r.
- udział jest bezpłatny,
- zapewniona będzie przerwa obiadowa i catering,
- zaproszone są maksymalnie 2 osoby z jednego samorządu (z uwagi na duże zainteresowanie konferencją zmniejszono liczbę uczestników z jednego samorządu z trzech do dwóch – dotyczy osób zapisanych po 15 kwietnia),
- liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorzy: Fundacja Think Tank Miasto we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 509 831 839.
Konferencja jest organizowana w ramach projektu „Aktywny Dialog, Systematyczna Ewaluacja, Lepsza Partycypacja”, dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – CRSO w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021–2030