Kolejne miasto przyłącza się do ZMP
Witamy ponownie Tarnobrzeg! Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 15 grudnia br. przyjęliśmy w poczet miast członkowskich to podkarpackie miasto, które należało już do Związku w latach 1990-2012.
foto-nowe_miasto-zajawka.jpg

Tarnobrzeg leży na prawym brzegu Wisły, w płd-wsch. Polsce. Kiedyś nazywany stolicą polskiej siarki, dziś to jedno z głównych miast Podkarpacia. Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Park Przemysłowo-Technologiczny – to tylko kilka jego atutów. Prawie 500 ha powierzchni, 40 m głębokości i niezwykle czysta woda - Jezioro Machowskie zapewnia doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. - Nasze największe bogactwo to Tarnobrzeżanie - przyjaźni, otwarci i życzliwi. Dlatego Tarnobrzeg to miasto przyjazne. Przyjazne mieszkańcom, inwestorom i odwiedzającym je gościom - czytamy na stronie Tarnobrzega. 

Miasto położone jest w województwie podkarpackim, na piaszczystej równinie Kotliny Sandomierskiej, wzdłuż prawego brzegu Wisły, na pograniczu Równiny Tarnobrzeskiej i Niziny Nadwiślańskiej. Stanowi element zurbanizowanego pasma rozciągającego się na prawobrzeżnej terasie doliny Wisły składającego się z miast Sandomierz, Tarnobrzeg i Baranów Sandomierski.

Współcześnie miasto zamieszkane jest przez ok. 47 tys. mieszkańców. 

Dynamiczny rozkwit miasta nastąpił po II wojnie światowej, kiedy w 1953 roku w rejonie Tarnobrzega udokumentowano bogate złoża siarki. Tarnobrzeg stał się centrum Zagłębia Siarkowego oraz wykształconego na nim Okręgu Przemysłowego. Przetwarzaniem siarki oraz kwasu siarkowego zajmowało się przedsiębiorstwo Siarkopol, które w latach siedemdziesiątych stało się jednym z największych przedsiębiorstw na świecie produkujących i przetwarzających siarkę.

Popyt na ten surowiec, obserwowany na świecie od lat 20. XX wieku przyczynił się do ponad dziesięciokrotnego rozrostu ludności miasta i znacznej rozbudowy jego infrastruktury. Nowo powstałe kopalnie, najpierw w Piasecznie, potem w Machowie i Jeziórku spowodowały zniszczenie tych starych wsi, ale dały wiele miejsc pracy i spowodowały niebywały rozrost miasta. W tamtych latach powstały nowe osiedla bloków mieszkalnych takie jak: Skalna Góra, Serbinów, Wielopole, Osiedle Młodych, Siarkowiec.

Miasto Tarnobrzeg powstało w 1593 r. w przywileju lokacyjnym króla Zygmunta III Wazy. Nadwiślański skrawek Puszczy Sandomierskiej posiada bardzo bogatą historię. Początki osadnictwa na tych ziemiach sięgają VII wieku.

Obchodzone w 1993 roku 400-lecie lokacji miasta zostało wykorzystane do popularyzacji Tarnobrzega, ale także zbiegło się z gwałtownym załamaniem rynku siarkowego, co sprowokowało dyskusje na temat przyszłości i nowej wizji miasta. W styczniu 1999 roku miasto uzyskało status miasta na prawach powiatu. W czerwcu tego samego roku podczas pielgrzymki do Sandomierza w Wielowsi wylądował Jan Paweł II. W maju i w czerwcu 2010 r. północna część miasta (Wielowieś, Dzików, Sielec, Sobów) została całkowicie zalana w wyniku powodzi i podtopień.

Po likwidacji kopalni siarki, która rozpoczęła się w 1994 roku, w miejscu dawnego wyrobiska powstał zbiornik wodny, który dziś nosi nazwę Jezioro Tarnobrzeskie. Utworzony poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 m.. Zbiornik ma charakter antropogeniczny, powstał w 2009 roku. Dziś stanowi centrum sportów wodnych oraz rekreacji. W sezonie letnim nad brzegami jeziora przebywa w ciągu jednego dnia około 30 tysięcy osób.

Więcej informacji o Tarnobrzegu http://www.tarnobrzeg.pl/dla-turysty/poznaj-miastao/

Fot. tarnobrzeg.pl


POZOSTAŁE ARTYKUŁY