Integracja imigrantów – europejskie wsparcie dla działań miast i regionów
Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów wspólnie zainicjują nowe partnerstwo, które ma w większym stopniu wesprzeć wysiłki unijnych miast i regionów w dziedzinie integracji.
UE-or_dzie.jpg
fot. pixabay.com

Nową inicjatywę ogłosili na sesji plenarnej KR-u 12 grudnia br. przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas oraz europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Partnerstwo na rzecz integracji będzie wspierać miasta i regiony w UE poprzez trzy główne działania:

  • budowanie otwartego i regularnego dialogu między instytucjami UE a władzami lokalnymi i regionalnymi na temat integracji,
  • budowanie zdolności i promowanie wymiany doświadczeń między władzami lokalnymi i regionalnymi,
  • lepsze zbieranie dowodów i danych dotyczących integracji na szczeblu lokalnym.

Partnerstwo będzie opierać się na ugruntowanej współpracy między Komisją Europejską a Europejskim Komitetem Regionów w ramach inicjatywy „Miasta i regiony na rzecz integracji”zainicjowanej przez KR w 2019 r., aby stworzyć platformę polityczną dla europejskich burmistrzów i przywódców regionalnych dla wymiany informacji i pozytywnych przykładów integracji migrantów i uchodźców.

Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i gubernator Macedonii Środkowej, powiedział: - Migracja nie jest wyzwaniem dla kilku państw członkowskich, przeciwnie – to sprawa dla całej Unii Europejskiej . UE musi wspierać regiony, miasta i wyspy – takie jak Lesbos, Lampedusa i Wyspy Kanaryjskie – które jako pierwsze zapewniają nowo przybyłym migrantom wsparcie, integrację i inne świadczenia. Choć władze lokalne wprowadziły wiele skutecznych i innowacyjnych praktyk na rzecz integracji, to zwłaszcza w małych miastach i na obszarach wiejskich nadal borykają się z trudnościami w dostępie do finansowania, danych i wiedzy. Nasze partnerstwo wesprze ich wysiłki i bezpośrednio udowodni, że Unia wraz z nimi szuka rozwiązań dla ich licznych wyzwań.

Komisarz Ylva Johansson zauważyła: - Integracja dokonuje się w każdej wsi, mieście i regionie, w których migranci żyją, pracują, uczą się i wspólnie z innymi np. uprawiają sport. Władze lokalne i regionalne zapewniają im podstawowe usługi w zakresie opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa i edukacji. Samorządy organizują zajęcia sportowe i kulturalne, na których te nowo przybyłe osoby mogą poznać mieszkańców i znaleźć przyjaciół. Bardzo liczę na ściślejszą współpracę z Komitetem Regionów, która pozwoli wesprzeć miasta i regiony w ich staraniach na rzecz integracji.

Mark Speich, sekretarz stanu Nadrenii Północnej-Westfalii do spraw federalnych, europejskich i międzynarodowych oraz przewodniczący Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) w KR-ze powiedział: - Władze lokalne i regionalne mają kluczowe znaczenie dla włączenia społecznego i solidarności, dlatego cieszę się, że Komisja Europejska uznaje samorządy za kluczowe podmioty i chce, by gminy i regiony, zamiast działać obok UE, znalazły się w centrum jej programów.

Komitet Regionów zatwierdzi swoje zalecenia dotyczące nowego paktu o migracji i azylu na sesji plenarnej w marcu 2021 r.
Sprawozdawczyni KR-u Antje Grotheer, wiceprzewodnicząca parlamentu miasta Bremy, powiedziała: - Stawianie czoła wyzwaniom związanym z migracją nie rozpoczyna się od przyjmowania migrantów i uchodźców ani się na tym nie kończy . Dlatego plan działania na rzecz integracji i włączenia społecznego stanowi integralną część kompleksowego podejścia do migracji, które stawia władze lokalne i regionalne w centrum działań na rzecz zwalczania dyskryminacji, wspierania integracji i zapewniania migrantom równego dostępu do dóbr i usług publicznych. Społeczeństwa inkluzywne są nie tylko sprawiedliwsze, ale również lepiej prosperujące, a to zaczyna się na szczeblu lokalnym.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY