Pełnomocnik Premiera do spraw programu Czyste powietrze spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych Katowic, Zabrza i Rybnika. Maja powstać dla tych miast indywidualne programy antysmogowe.

Pełnomocnik Premiera do spraw programu Czyste powietrze Piotr Woźny spotkał się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z przedstawicielami władz samorządowych Katowic, Zabrza i Rybnika. Celem rozmów było wypracowanie wspólnej strategii, która pozwoli na przygotowanie dla tych miast indywidualnych programów antysmogowych.

- Te miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców z listy Światowej Organizacji Zdrowia to są miejscowości, którym będziemy chcieli dostarczyć rozwiązania w ramach programu ochrony powietrza, który jest częścią Programu dla Śląska (…) za kilka tygodni wracamy do dyskusji, po to, by wypracowywać rozwiązania indywidualne - zaznaczył pełnomocnik Piotr Woźny, podczas briefingu, w którym uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Pełnomocnik zapowiedział także, że w najbliższym czasie planuje spotkać się z przedstawicielami kolejnych śląskich miast borykających się z problemem smogu. Wyjaśnił też, że każde z miast, dla których przewidziano indywidualne rozwiązania boryka się z innymi problemami, stąd konieczność dostosowania działań i środków walki ze smogiem tak, by była ona skuteczna.

Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie utworzonej przez WHO znalazły się 33 polskie miasta. Większość z nich zostanie objęta rządowym programem „Stop Smog”, zakładającym przede wszystkim termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Będą to rozwiązania typowe, które mogą wymagać dostosowania w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców i to właśnie dla nich zaplanowano stworzenie indywidualnych programów antysmogowych.