Wydarzenia w reżimie pandemicznym i transmisje online upamiętnią rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Ogłoszony został również pierwszy laureat nagrody jego imienia.

Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. 

Nagroda im. Pawła Adamowicza została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN i grupy członków Europejskiej Partii Ludowej. Informacja o laureacie ukaże się 14 stycznia o godz. 12.00 w mediach społecznościowych partnerów nagrody i na miejskim portalu gdansk.pl. Nie odbędzie się wcześniej zapowiadana uroczystość ogłoszenia laureata podczas spotkania bibliotece w ECS. Uroczyste wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Do wielu wydarzeń można dołączyć w rygorze sanitarnym lub online. Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku czynić nas będą lepszymi ludźmi.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Część wydarzeń związanych z rocznicą zabójstwa prezydenta Gdańska odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Centrum po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza postanowiło, że co roku w styczniu będzie zapraszało do rozmowy o sprawach ważnych dla wspólnoty. Przez sześć kolejnych dni, od 11 do 16 stycznia, w ECS odbędą się wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE.

W czwartek, 13 stycznia, o godzinie 19:30 przy Katowni - w miejscu, gdzie dokładnie trzy lata temu doszło do zbrodni, uczczono pamięć Pawła Adamowicza. Śp. prezydentowi Gdańska hołd złożyli m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, samorządowcy z całej Polski i mieszkańcy Gdańska. Następnie odbył się przemarsz do Bazyliki Mariackiej, gdzie złożono kwiaty przy grobie prezydenta.

Relacja z tego wydarzenia - TUTAJ.

Więcej informacji na temat wydarzeń - na stronie www.gdansk.pl