Finansowanie projektów z obszaru energii i klimatu – zaproszenie do programu
Polskie miasta mają możliwość skorzystania z darmowego programu edukacyjnego dla samorządów dotyczącego innowacyjnych instrumentów finansowania projektów z obszaru energii i klimatu PROSPECT+.
Prospect.png

Do tej pory w programie nie było uczestników z Polski, mimo dużej potrzeby promowania wśród polskich JST uniezależniania się od dotacji w sektorze zrównoważonej energii.

PROSPECT+ to bezpłatny program budowania potencjału samorządów w zakresie innowacyjnych instrumentów finansowych dla projektów z obszaru energii i klimatu. Program obejmuje 5 obszarów tematycznych (budynki publiczne, budynki prywatne, oświetlenie publiczne, transport i lokalna produkcja energii) i opiera się na wymianie doświadczeń w modelu „peer-to-peer” (czyli spotkań przedstawicieli samorządów, które mają doświadczenie w tym obszarze, z tymi, które dopiero poznają temat). Oprócz spotkań online w małych grupach organizowane są bezpłatne wizyty studyjne i mentoringowe w całej Europie.

Od 8 do 30 września konsorcjum realizujące program będzie przyjmować zgłoszenia od samorządów, które szukają przykładów wykorzystania instrumentów takich jak umowy o poprawę efektywności energetycznej (EPC/praca z ESCO), fundusze odnawialne, finansowanie obywatelskie dla spółdzielni energetycznych oraz projektów, które zastosowały kilka z tych elementów. Spotkania ruszą w listopadzie.

Poza tym, 8 września o godz. 10:00-12:00 organizowane jest webinarium, podczas którego przedstawiciel DG Energy powie o aktualnym statusie prac nad REPowerEU i Fit-for-55. Uczestnicy także dowiedzą się, jak dołączyć do projektu. Webinarium będzie w języku angielskim.

Wszystkie informacje o projekcie są na stronie www.h2020prospect.eu. Ulotkę w wersji polskiej znajdą Państwo tutaj.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY