Już wkrótce – 18-20 września – Wielki Finał tegorocznej akcji „Sprzątanie świata”. Mimo pandemii Covid-19 nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom! Zachęcamy do organizowania akcji terenowych.

To już 27. Akcja „Sprzątania świata”. Tą największą polską akcję ekologiczną koordynuje Fundacja Nasza Ziemia, a jednym z jej patronów jest Związek Miast Polskich.
I choć tegoroczna Akcja niewątpliwie różni się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny Dom. Nie mamy innego. I to my musimy o niego zadbać! 

Sprzątamy Polskę w Wielkim Finale jak zawsze w trzeci weekend września 18.09. (piątek); 19.09 (sobota) 20. 09. (niedziela) 2020r. Ciągle jeszcze otwarta jest rejestracja zainteresowanych uczestników i grup na stronie internetowej: www.naszaziemia.pl. Zachęcamy do zgłaszania akcji terenowych!

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi, organizacjami społecznymi, szkołami, mediami przez ponad 25 lat udało się dotrzeć z edukacją ekologiczną do milionów Polaków. Tegoroczna akcja sprzątania świata przebiega pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej, ale już teraz możemy zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.
Znikoma też wydaje się wiedza ludzi na temat tego odpadu w ogóle, bo przecież nie chodzi o pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o jego prawidłowy recykling. 

W czasie od startu do Wielkiego Finału Akcji 18-20 września organizatorzy zachęcają Polaków, inspirują i motywują do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego, stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych. 

Szczegóły akcji, w tym rejestracja TUTAJ. Zachęcamy także do śledzenia akcji na https://www.facebook.com/naszaziemia

Plakat 27. Akcji
Wyjątkowe plakaty, ofiarowane Fundacji Nasza Ziemia non-profit przez wybitnego polskiego artystę Andrzeja Pągowskiego, to jej najdroższe skarby. Towarzyszą sztandarowej Akcji Sprzątanie świata – Polska już 25 lat i przemawiają do uczestników skuteczniej niż najlepsze komunikaty i wezwania do działania. Są cenione i doceniane. To dzięki nim uczestnicy akcji inspirują się i łączą siły w każdy trzeci weekend września.
W tegorocznym plakacie Andrzej Pągowski odniósł się do problematyki 27. Akcji i jej hasła.